БНР | 06.06.2017 10:08:45 | 101

Мюсюлманите у нас нямат против държавата да плаща заплатите на имамите


Обучението на мюсюлмански духовници в България се извършва в три духовни училища в Шумен, Момчилград и Русе.  Кадрите от тях могат да продължат образование във всеки ВУЗ у нас, а Висшият ислямски институт се намира в София.

За предаването „Хоризонт до обед“ главният секретар на Главното мюфтийство Джелал Фаик. Даренията от Турция за дейността на имамите у нас са около 2 млн. лева, но те са от български изселници там, категоричен е той.

Около 600 имами не са получавали заплати от 2 месеца, сподели той.  Тъй като Мюфтийството не си е върнало вакъфските имоти, то среща затруднения в осигуряването на финансиране за служителите си.  Това представлява проблем, тъй като останалите без заплати имами биха могли да приемат да бъдат финансирани „на сиво“, коментира Фаик и уточни, че досега Мюфтийството е било гарант срещу появата на подобни явления. Предлаганите решения  пък засягат следващата календарна година. Той припомни, че преди 1990 г. заплатите на всички имами са били плащани от държавата.  Това е така в Румъния и Гърция и няма причина да не се случва и в България, коментира той.

Директорът на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия Антонина Желязкова

Не само нашия център, но и изобщо група експерти, които се занимаваме с исляма в България и на Балканите, имаме определена гледна точка - че религиозното образование трябва да бъде равнопоставено. Не е възможно да се оставят нашите мюсюлмани, които искат да получат духовно образование, без каквато и да било алтернатива. Една голяма част от тези хора, които завършва Висшия ислямски институт, всъщност получават едни невалидни в България дипломи, защото той няма акредитация. За да има акредитация, първото и най-просто нещо, което трябва да се направи е, че те трябва да имат прилична сграда, отговаряща на всички изисквания. Мисля, че повече от 15 години подкрепяме усилията на Главното мюфтийство и на цялата мюсюлманска общност да им се разреши да построят Ислямски културен център, в който да се настани в прилични условия и Висшият ислямски институт. Всъщност, сами прогонваме нашите студенти, завършили Висшия ислямски институт с бакалавърска диплома, която не се признава никъде. Те не могат да продължат образованието и търсят да го направят в чужбина, където признават тази диплома - Турция, Саудитска Арабия или Йордания и т. н.

Прочети цялата публикация