БНР | 14.06.2017 11:36:04 | 219

Какво от посещението на премиера в Анкара остана "между редовете"


Въпросът доколко България може да съдейства за нормализиране на отношенията между Брюксел и Анкара и да играе значима роля в международните отношения, коментира в ефира на „Хоризонт“ журналистът Зорница Илиева. Според нея очакванията за резултатите от посещението на Борисов в Турция трябва да са по-пестеливи.

Илиева изтъкна, че тепърва ще има анализи на посещението и ще се видят много детайли, които са останали „между редовете“. Тя подчерта, че в някои от изявленията на турската страна се прави разграничение между ЕС и България:

Което е недопустимо за нас като членове на Евросъюза и като страна председателстваща ЕС от 1 януари, въпреки че той (Бинали Йълдаръм)казва:  Ние ще разчитаме, че като председател на Съвета на ЕС от 1-ви януари България да постави въпроса, забележете -  на отваряне на нови глави, тъй като Турция не се е отказала от членството в Европейския съюз. Нещо, което противоречи на предишни изявления.


Това решение, в момента обявено чрез нашия премиер, с желанието да се отворят нови глави и съответно - да се обсъжда по-нашироко въпросът за бежанския поток - дали Турция може да пусне този бежански поток, а ЕС ако не сключи споразумението за реадмисия, ние самостоятелно ще го направим, в ЕС се оценява като една заплаха от страна на Турция, която се използва за постигане само на две цели, коментира още Илиева, като посочи:

Отпадане на визите и получаване на повече средства. 

Зорница Илиева нарече определението, че „Турция е нашият най-голям европейски съсед“ непрецизирано, като напомни:

Защото една ислямизираща се постепенно Турция, една Турция, в която европейски права, ценности, както ние ги наричаме, трудно може да се каже, че се спазват, за това, че светска Турция е поставена в ъгъла, това, че опозицията няма тази роля, която има навсякъде в Европа или, че лидери на партии, които са в Меджлиса, в момента са в затвора, има и над 100 турски журналисти в затвора все още – това говори, че много трудно за Турция може да се каже, че тя е европейска страна – а е термин, използван от нашия премиер.


Цялото интервю със Зорница Илиева, както и репортаж на Мария Филева по темата с мнения на български парламентаристи, чуйте от звуковия файл . 


Прочети цялата публикация