БНР | 14.06.2017 14:50:57 | 119

М. Радева: Мутрите и корпоративният вот ще получат тежък шамар при мажоритарната система


Няма универсална избирателна система, която да подхожда на всяка една социална среда, на всяка една социална обстановка, коментира в ефира на „Хоризонт“ социоложката Мирослава Радева, като допълни, че избирателните системи трябва да бъдат подбирани според социалните обстоятелства, съобразно демократичната история и съобразно конкретните нужди на конкретния исторически момент.

Според Радева твърденията, че мажоритарна система като тази, която се предлага сега да бъда въведена у нас, няма никъде по света е манипулативна. Тя не приема и тезите, че тази система ще е в ущърб на представителността, нито че корпоративният вот ще се увеличи:

Поредната спекулация – аз дори казах, че точно мутрите и корпоративният вот ще получат тежък шамар при мажоритарната система.

В момента пропорционалната система е най-лесна за корпоративен вот. Ти просто отиваш и се договаряш с шефа на съответната партия. Няма никакво значение,дали си както казахме, местен, свестен и известен.


Радева посочи Франция за страна, където мажоритарната система показва своите предимства и каза, че декларираните от президента Макрон тя да бъда променена вече не са актуални за него. Социологът даде пример с изборите във Франция, който показва, че мажоритарната система не е пречка за възхода на нови партии:

Преди няколко седмици, когато Макрон спечели изборите във Франция, за мен беше голям проблем как този човек ще действа в един парламент, в който се очакваше да доминират старите партии. Тоест, очакваше се, че при една мажоритарна система, без подготвени стабилни партийни структури, без кандидати, той просто ще бъде отвят от класическите партии. Ами нищо такова не се случи. Както виждате, той най-вероятно на втори тур ще получи едно съкрушително мнозинство в парламента.


Политологът Димитър Димитров, който също се включи в дискусията, отбеляза, критичните  моменти в законопроекта на ГЕРБ, с който се предлага въвеждането на мажоритарна избирателна система:

Внесеният вчера законопроект на ГЕРБ - впрочем той от декември месец е готов и е сложен на масата - съдържа два много критични, бих казал, технологични компонента, единият от които е районирането и всички си даваме сметка, че това е важно. И вторият  - пренасянето на гласовете от чужбина в районите, в които евентуално е регистриран гласоподавателят. И едното, и другото няма как да се случат с общо съгласие, поради което, разбира се, ГЕРБ са направили най-лесното. Пренесли са районирането в компетенции на президента и твърдят, че след време ще се занимаваме с трансфера на гласовете от чужбина в съответните едномандатни райони.

Димитров изтъкна, че докато не се създадат: Достатъчно надеждни и да кажем - със съгласието на всички приети технически параметри за реализирането на мажоритарен вот, независимо дали той ще бъде в един тур, в два тура и така нататъ -, усилията да не се хвърлят в "свирката" и в обяснения какво би се случило и как би се случило - в смисъл "парата да е в свирката на локомотива". Докато в България няма регистрирани избиратели, за да знаем кой къде е, как гласува, защо гласува и т.н. - и това е изключително важно - обръщам внимание, че нито във Франция, нито във Великобритания въобще е въможно в деня на изборите ти да пренесеш своя вот някъде. Ако те има в списъка, те има. Ако те няма, ами просто не гласуваш.

Аз нямам нищо против мажоритарни избори - винаги съм казвал, но едни лошо организирани мажоритарни избори са толкава рискови, че ще дискредитират цялата система за излъчване на представители, обобщи политологът.  

Мненията на Мирослава Радева и Димитър Димитров може да чуете от звуковия файл. 


Прочети цялата публикация