БНР | 23.06.2017 06:48:50 | 117

Въпросите на дигитализацията са в центъра на приоритетите на Естонското председателство


Сътрудничеството в рамките на председателското трио Естония, Австрия и България е добър  пример как държави от различните части на Европа могат да действат обединено и ефективно. Не искаме в програмата да има нито една дума без смисъл. Позицията ни е, че зад всяка дума трябва да стои конкретно действие. Що се отнася до България, надяваме се да продължим работата по законодателството, която вече започнахме, особено с прилагането на стратегията за единния дигитален пазар. Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Хелен Сьоблер, координатор на съдържателната програма за естонското председателство на Съвета на Европейския съюз.

Естонското правителство одобри вече четирите основни приоритета на председателството: отворена и иновативна европейска икономика, сигурна и защитена Европа, цифрова Европа и свободно движение на данни и приобщаващ и устойчив съюз. Естония е развита в дигитално отношение държава. Присъствието на въпросите на дигитализацията в дневния ред ще подпомогне  всички политики, които са на хоризонта.

Когато говорим приоритетно за европейската икономика, естонците вече се опитват да намерят иновативния поглед по тази тема. Сега искаме да се фокусираме  върху тема като електронната карта на услугите и трансгранична мобилност на компаниите, независимо дали става дума за стартиращо предприятие,  разделяне на бизнес или преместване в друга държава-членка. Това е съвсем нов начин на мислене за ЕС.  В момента енергийният пазар се променя много бързо и ние смятаме, че той трябва да бъде по-ефективен и приятелски настроен спрямо потребителите. Искаме да се фокусираме  и върху създаването на един нов облик на пазара на електроенерия. Има и много  аспекти от финансовия сектор като новите възможности за инвестиции за малките и средни предприятеия и съюза на капиталовите пазари. Това означава, че трябва да подсигурим банковия сектор, така че европейските граждани да са спокойни.

По темата за „Сигурна и защитена Европа“ позицията на Естония е, че всички страни-членки трябва да допринесат за това да бъде поддържана обществената сигурност в Шенгенското пространство, заяви Сьоблер и допълни:

В този случай  за състоянието на IT системата и сътрудничеството между страните-членки е много важно информацията да протича бързо. Така е при общите действия за опазването на границите,  решаването на мигрантската криза, справянето с тероризма и организираната престъпност.

Европа трябва да инвестира повече в сътрудничеството в отбранителната сфера и да подобри отбранителиня капацитет на ЕС. За Естонското председателство  партньорството между ЕС и НАТО остава много важен елемент от гледна точка на отбраната и нуждата за повече сигурност в съвременния свят. Позицията ни е, че трябва да се положат повече усилия за постигане на съгласие по механизма на финансиране на европейските мисии зад граница, и по-конкретно  механизма ATHENA.

Хелен Сьоблер коментира заяви, че в Естония са „щастливи“ от избора на българския еврокомисар, тъй като темата за дигитализацията е важна:

Надявам се един ден, когато говорим за Европа, да не се налага да споменаваме за дигитализацията като за нещо отделно, а това да се подразбира като неотменна част от ЕС. Има големи очаквания от Естония и ние се гордеем се с това, че водим този процес. Щастливи сме да видим, че комисарят, който поема този ресор, е от България.

Темата за дигиталната сфера има три важни въпроса. Свободният пренос на данни е ключов момент за председателството ни. Искаме да премахнем всички действащи местни ограничения за преноса на данни. Също така трябва да сме сигурни , че обменът на данни е сигурен процес и да имаме ясното виждане по темата за собствеността върху данните.

Важни въпроси от дигиталната сфера са електронтата търговия и електронните услуги. Наистина искаме да дадем тласък в законодателството по теми като договорното право, потребителското право и данъчното облагане. Европейският общ пазар има нужда да бъде отблокиран, защото електронният пазар има потенциала да даде тласък за растеж, а електронната търговия и услуги са много важни в това отношения.

Не на последно място слагаме и електронното правителство, защото искаме да видим как трансграничните електронни услуги са реалност. Естония възнамерява да бъде домакин на конференция на високо ниво, посветена на електронното правителство, на която да бъде подписана декларацията от Талин, в която да бъдат поставени основните принципи за реализиране на практика на електронното правителство на ЕС.

Преговорите за Брекзит са в ръцете на ЕК,  коментира Сьоблер но уточни:

Нашата позиция е, че Брекзит не може да е по-важен от 27 държави членки, затова ще концентрираме усилията  в полза на европейските граждани и страните-членки в ЕС. Разбира се, готови сме да действаме, ако ЕК поиска това от нас да помагаме в преговорите, но няма да бъдем активната страна.


Прочети цялата публикация