БНР | 26.06.2017 09:38:58 | 171

Адв. д-р Мария Петрова за медицинската еманципация и правата на децата за лечение в България


Какво е медицинска еманципация и защо у нас няма институция, която да следи дали родители вземат адекватни решения за здравето на децата си - темата ще бъде представена на 23-ия Световен конгрес по медицинско право - най-големият научен форум по медицинско право в света, който ще се проведе през юли в Баку, от специалистът по медицинско право адвокат д-р Мария Петрова, която е сред финалистите в най-престижния конкурс на световно ниво за млади учени в тази област.

За първи път от основаването на Световната асоциация по медицинско право през 1964-та година, България ще има свой представител в лицето на адвокат Петрова. Пред светила от целия свят тя ще защити труда си, посветен на медицинската еманципация и правата на децата за лечение в България.

Адвокат Петрова е основател на първата кантора по медицинско право в България. Била е здравен експерт в институцията на омбудсмана, консултант на лечебни заведения и пациентски организации, от миналата година е изпълнителен директор на Европейския институт по медицинско право, здравен мениджмънт и обществено здраве. Тя е сред малцината специалисти в Европа, притежаващи магистърска степен по хуманна медицина. Завършила е хуманна медицина в Медицинския университет в София и е лекар, а впоследствие е завършила и право в Юридическия факултет в Софийския университет "Свети Климент Охридски", където се дипломира като юрист.

Оказва се, че у нас, макар и да няма статистика, случаите на деца, ощетени от родителите си със сериозни последствия за здравето им, зачестяват. По темата адвокат д-р Мария Петрова каза:

Интересът ми към това беше провокиран с оглед множеството проблеми, които имаме в българското здравеопазване, както и фактът, че не можем да гарантираме правата на децата. Крайната цел на медицинската еманципация е детето или негови представители да могат да вземат решение за определени медицински дейности или ситуации, които са в полза на детето. Медицинската еманципация е нужна и при родители, които лишават децата си от адекватна медицинска грижа, като изтъкват своите религиозни или културни разбирания. В България законодателно този въпрос не е решен. Към момента единствено законът за здравето предвижда, че за малолетните пациенти се изисква информирано съгласие на родител. Нормативната ни уредба е изключително оскъдна по тази тема. Медицинската еманципация е процес, в който хора, които разбират от различните гледни точки на проблема, да могат да вземат най-правилното решение за детето. Това, че детето е малко, да не е предпоставка родителите да злоупотребяват със здравословното му състояние. Всеки един, който знае, че се прави нещо, което не е в интерес на детето, е длъжен да уведоми съответните институции и органи. Чисто практически това въобще не се случва.  Проблемът с децата, подлагани на диети от родителите си, защото родителите имат специфични разбирания - по този въпрос не се говори много. Той все още се възприема като екзотика. Родителите, спазвайки сляпо определена философия, не могат да преценят кое е най-правилно за децата им. Възможните решения винаги минават през законодателни промени, но на първо място образоване на обществото. Можем да търсим по-адекватна и бърза реакция от съответните институции, които трябва да се грижат за правата на децата. Аз участвам в много научни форуми, но ме радва фактът, че за първи път българин е допуснат да презентира на Световен конгрес по медицинско право в Баку. За мен това означава, че в световен мащаб медицинското право се развива много бързо.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация