БНР | 27.06.2017 10:54:36 | 192

Огнян Герджиков: Няма "предрешаване" за самолетите "Грипен", нито намек от Румен Радев да бъдат избрани точно те


яма "предрешаване" за самолетите „Грипен“. За разлика от едно влязло в силасъдебно решение, едно решение било на МС, било на парламент, може да се променя колкото пъти иска.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ бившият служебен премиер проф. Огнян Герджиков. Той отчете, че през април е попитал Радев, в качеството му на доскоро командващ ВВС, дали служебният кабинет  е трябвало да вземе решението за изтребителите, но не е имало „никакъв намек“ от страна на държавния глава за това как да бъдат класирани офертите.

Бяхме длъжни, спазвайки графика, зададен от предходното правителство на "Борисов-2" и от предходния парламент, който беше направил пътна карта, ние трябваше до края на април, въз основа на решението на експертното решение на комисията, да класираме кандидатите и ние всъщност валидирахме това, което беше направила комисията, назначена от предходният парламент.

Още в деня, в който получих дневния ред на предпоследното заседание, ако не се лъжа, на парламента - на 20 и някой си април, се свързах с президента Радев, за да видя неговото мнение като човек, който разбира най-много от авиационна техника, дали се налага ние да вземем такова решение след като вече има подготвен доклад от експертната комисия. Той каза: "Да. Не трябва да се  губи време, защото това може да се отрази много неблагоприятно, можем да загубим финансирането, така че трябва да се вземе решение".

Герджиков заяви, че не е категоричен дали анкетната комисия ще доведе до забавяне на сделката, но допълни, че това е „риск на сегашното управление“.

Нищо лошо няма в анкетната комисия. В тази експертна комисия, струва ми се от 19 души от различни ведомства са взели решението, доколкото знам, единодушно. Така, че нека да разпитат всички членове на тази експертна комисия - от Министерството на отбраната, от ВВС, от ДАНС  и от още няколко ведомства, които са се подписали без нито едно особено мнение  за тази класация, която всъщност ние само валидирахме. Не направихме нищо повече.

В никаква степен не се притеснявам, защото съм постъпил абсолбютно законосъобразно, абсолютно праволинейно така, както се изисква от един кабинет.


Въпреки решението няма никаква пречка да започнат преговори с всеки от участниците, подали оферти, обясни бившият служебен премиер.

Проверката на анкетната комисия за изтребителите може да върви поралелно с разговори с класирания на първо място. Това каза за "Хоризонт" Тодор Тагарев. Според бившия служебен военен министър, създаването на анкетна комисия гарантира публичност за сделката:

Това е един много добър ход и той съответства на демократичните практики за парламентарен контрол. Изразходването на значителни обществени средства подлежи на парламентарен контрол и този принцип обхваща доставките за отбраната. Ясно е, че не всичко може да бъде публично. Затова ние, като граждани, разчитаме нашите представители в НС да осъществяват този контрол от наше име.

Така или иначе, за придобиването на изтребители ще бъде сключен международен договор. Очакването е той да бъде ратифициран от НС. По-добре, вместо в последния момент да се обръща внимание как точно е протекла процедурата, това да започне от по-раничко.

Впрочем, тези два или три проекта, които се задават, наистина ще бъдат като лакмус. Ако останат някакви тежки съмнения за провеждането на съответните процедури,  за качеството и оборудването, което придобиваме, за неговата адекватност на нашите изисквания, това ще постави много тежки въпроси пред по-нататъшното развитие на българската армия.

Според Тагарев, отмяна на процедурата за нови изтребители "бил възможно най-лошият вариант за българската армия":

Ние с огромни затруднения поддържаме съществуващите изтребители, а разходите за тяхната поддръжка растат експонинциално. Съвсем спокойно те могат да надминат или да бъдат сравними с разходите за придобиване на нов тип боен самолет. Надявам се да има решение, то достатъчно бързо да бъде взето и да тръгне къмп придобиването на новия самолет.

Политологът Борислав Ангелов коментира, че има разминаване между позициите на премиера и президентската институция, но не и „голямо напрежение и противопоставяне“. Различните гледни точки са нормални, изтъкна Ангелов, който отрече ситуацията да е опит за показване на надмощие. Той отчете, че българското общество е уморено от политиката, но очаква интересът му да се завърне през есента.


Прочети цялата публикация