БНР | 28.06.2017 10:15:01 | 302

Камелия Димитрова: Насилието все по-рядко присъства в случаите на трудова и сексуална експлоатация


43 сигнала от български граждани, които са били обект на трудова експлоатация в чужбина са постъпили в Националната комисия за борба с трафика на хора в МС/ за последните няколко месеца. Това обяви в предаването "Хоризонт до обед" секретарят на Комисията Камелия Димитрова.

Тя уточни, че през летния сезон зачестяват сигналите от държави със силно развито селско стопанство. Най-много подобни случаи има в Чехия. Получават се също сигнали от Испания, Гърция, Италия, Великобритания и Швеция.

Получават много лоши условия на труд, ограничаване на тяхната свобода, това  е един от типичните признаци на наличие на трафик - чрез отнемане на лични документи, и, съответно, са принудени да работят 10,12 и повече часа на ден, за да могат да изплатят така нареченият "дълг" към хората, които са били ангажирани в тяхното превозване и в намирането на тази "безценна" работа.

Димитрова сподели, че сигналите са малка част от реалните случаи, тъй като често хората не осъзнават, че са жертва на експоатация. Повечето жертви на трудова експоатация са мъже  между 20 и 50 години.

Насилието по-рядко присъства в случаите на трудова и сексуална експоатация,  отбеляза тя. То се прилага за принуда към просия, особено за деца.

Около 70% от случаите на трафик в ЕС са с цел сексуална експоатация, а жертвите са предимно жени. У нас процентът достига почти 80, а дестинациите са предимно Холандия, Белгия и Германия,  допълни Димитрова.  И при жените случаите на насилие намаляват, но те стават жертва на психологически тормоз и заплахи.

Прочети цялата публикация