БНР | 08.07.2017 13:24:46 | 167

Кипър отменя задължителното гласуване


Кипър премахна съществуващато досега задължително гласуване като недемократично и декриминализира задължението на гражданите да участват в избори.

Неявяването пред избирателните урни на президентските, парламентарните и местните избори в Кипър досега се смяташе за престъпление и нарушителите подлежаха на глоба от 340 евро или до 6 месеца затвор.

От години обаче този закон на практика не работи и правителството поиска той да бъде анулиран поради невъзможността да бъде прилаган. Въпреки строгите разпоредби, досега няма санкционирани граждани за отказа им да дадат своя вот. Президентът Никос Анастасиадис например спечели поста при избирателна активност от малко над 80%.

Гласуването е право и израз на волята на гражданите, а не задължение, което го поставя в противоречие с принципите на демокрацията, посочи правителството в своите мотиви за промяна на законодателството. То не очаква новият закон да увеличи броя на въздържалите се гласоподаватели. Самата политическа система трябва да убеди хората да участват в демократичния процес, защото те имат това право на избор и възможност, заяви министърът на вътрешните работи Константинос Петридис.

Сред аргументите на правителството е и фактът, че с новия закон Кипър хармонизира националното си законодателство с правото на ЕС, повечето от чиито страни-членки нямат изискване за задължително упражняване на вота и не налагат санкции при отказ от него.

Следващите избори в Кипър, при които за първи път ще действа новата норма, са през февруари 2018 г. за президент на републиката.

Прочети цялата публикация