БНР | 21.07.2017 08:03:36 | 39

Новият председател на Селскостопанската академия иска реформа по френски модел


При смяната на всяко правителство, включително и при идването на служебните, се сменяха председателите на Селскостопанската академия.  В последните години не са провеждани истински реформи.

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ новоназначеният председател на  Селскостопанската академия  проф. Васил Николов, който е третият човек оглавил институцията от началото на годината. Той вече е започнал с посещенията си в различните ѝ институти, за да придобие по-ясна представа за състоянието на Академията. Академията този статут на научно-приложно звено, но наистина трябва да ѝ се даде възможност да се разгърне, защото без силна аграрна наука, без не може да имаме аграрен сектор, категоричен е той.

Много разнопосочни са тези идеи за реформа -  от това, че Академията не трябва да съществува, до това, че трябва да останат няколко института и те да се развиват самостоятелно и т.н.

На мен ми се струва, от това, което виждам като структура и това, което познавам, че за нас най-добрият пример за изграждане на структурата е френската ИНРА. Тя не се нарича "академия на науките", но е организирана по такъв начин, че има централно управление, както и ние имаме, но то изпълнява и една много силна логистична функция.

Френският пример, който привеждам, е подчинен на две министерства - на емеделието и на науката. Изложено е на сайта им, че финансирането е около 880 милиона евро, от които 70% се получават от тези две министерства. Аз бих искал такова финансиране...

Според ученият, възнагражденията на работещите в академията ще се нормализират, когато им се даде възможност да печелят от труда си и да продават създадените сортове. Институцията е пазител и на традиционните сортове, по които българинът изпитва носталгия и към които интересът се възвръща:

На тези земи, които притежава Академията, на тези мощности, които притежава -  там в момента се съхраняват всички тези наши сортове. Това е изключително ценно, защото, наистина, в момента може би, сме изостанали в някои области на науката и т.н,  но аз съм все пак специалист по генетика и селекция. Няма нещо, което да е универсално! Няма! Ако е било така, в момента в целият свят щеше има един само сорт, да има една порода...


Прочети цялата публикация