БНР | 31.07.2017 13:29:08 | 106

Звукови хроники "Музикални фамилии": Шуменската фамилия Стоянови – втора част


Анастас Стоянов подобно на другите български музиканти-възрожденци насочва интереса си към народната песен. Той е първият, който записва песни в неравноделни размери. Пише сборници Народни хора за пиано - изящни, с удивителен усет за чистотата и красотата на мелодическата линия.
Синовете му - Андрей и Веселин - наследяват този респект към мелодическия финес. Развиват го в различни направления: Андрей Стоянов предпочита малките клавирни форми с мисъл за младите пианисти; композиторският му талант е насочен към голямата му мисия на клавирен педагог. Творческата стихия на Веселин Стоянов - това са крупните оперно-симфонични форми, щедрата мелодическа линия, обагрена в пищни хармонии. Подобно на колегите от своето поколение, голяма част от тях с европейско образование, Веселин Стоянов се втурва в музикалното поприще с амбицията да гради български национален музикален стил. Както и при останалите, народната песен е моделът и той влага собствена трактовка в идеята.
В предаването ще звучи клавирна музика от Анастас Стоянов и фрагменти от знакови за творчеството на Веселин Стоянов творби: "Бай Ганьо", "Хитър Петър", "Саламбо", Трети клавирен концерт. Ще слушаме и коментари за тях на един от ярките ученици на Веселин Стоянов - Иван Маринов, съхранявани в Златния фонд на БНР.

понеделник, 31 юли, от 17.30 часа

Прочети цялата публикация