БНР | 14.08.2017 10:30:18 | 94

Костадин Грозев: Военни действия в конфликта със Северна Корея са малко вероятни


Никой няма интерес от война на Корейския полуостров в световен геополитически и дори регионален план. Това каза в интервю за предаването "12+3"проф. Костадин Грозев, преподавател по съвременна история в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и специалист по американска история.

Основните играчи в конфликта - САЩ и Северна Корея - нажежиха реториката по посока ескалация на напрежението, свързана със знакови исторически факти и спомени, но в  сегашния контекст и американският, и севернокорейският лидер използват случая за консумация на този конфликт за вътрешнополитически цели, посочи Грозев:

За президента Тръмп това е една добра възможност да отклони общественото мнение в една външнополитическа посока, да се опита да консолидира нацията зад едни идеи за американска твърдост в чужбина, които идеи, естествено, биха могли да му донесат някакви външнополитически дивиденти, играейки малко ва банк със съдбата на един цял полуостров и с бъдещето на едно геополитичеко статукво, утвърдено вече 65 години.

Според Костадин Грозев военни действия са малко вероятни, но не бива да бъдат изключени:

Отчитайки факта, че все още там няма подписан мирен договор отпреди 70 години - преди 65 години от Корейската война все още има само едно примирие. Отчитайки лошите отношения между Северна и Южна Корея и отчитайки, че за вътрешнополитическа консумация севернокорейският режим постоянно насажда сред собственото си население идеята, че главната империалистическа сила - Съединените щати, са виновни за всичко, което се случва на Корейския полуостров, по тази причина трябва да отчетем, че винаги съществува, колкото и минимална да е, опасността от ескалация на напрежението, което случайно или пък преднамерено доведе до един по-ограничен или по-разширен конфликт. В настоящия контекст това може да означава и размяна на някакви ограничени ядрени удари.

Оптималният формат на международните срещи за регулиране на отношенията е многонационален, подчерта Грозев.

Относно протестите срещу проявите на ксенофобия и насилие в САЩ около паметниците на лидери и дейци от времето на американската гражданска война, които досега бяха белег на толерантност, Грозев отбеляза:

В Съединените щати дълги години това беше един белег за толерантността и начина, по който американското общество беше преодоляло донякъде спомена за гражданската война - с тези места на паметта, които бяха споделени. В крайна сметка всеки си почиташе своите жертви и своя спомен. Имаше две алтернативни истории на гражданската война. В крайна сметка в момента се стигна до един изблик на едни таени расистки чувства, включително и неонацизъм и крайности в най-различен вариант, което показва, че темата за конфликта между бялата и афроамериканската общност в Съединените щати, въпреки големите успехи на страната по посока на еманципацията на афроамериканската общност, все още тежи в американската памет и все още има настроения, които лесно могат да бъдат насочени в една или в друга посока.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация