БНР | 16.08.2017 14:36:09 | 147

Болницата в Русе е уведомила НЗОК и здравното министерство за казуса с неизползван апарат


Преди време по "Хоризонт" ви разказахме за случая, при който Районната здравно-осигурителна каса в Русе отказа да сключи договор по клинична пътека за инвазивна кардиология с Държавната университетска болница в града, въпреки че лечебното заведение разполагаше вече с нов апарат, ангиограф, купен с европейски средства. Година по-късно казусът има развитие.

През месец юли миналата година директорът на Районната здравна каса в Русе Калоян Копчев отказа да сключи договора за инвазивна кардиология. Мотивите му бяха следните

В закона е казано, че дейности с болниците, които са вписани в разрешителното през текущата година, могат да се работят по Каса през следващата. Ако през годината направиш нещо – отделение, апаратура и ти впишат нещо ново в разрешителното, те през текущата година законът не ми позволява.

Оказа се, че не е така. Потвърдиха го първо съдия Вилиана Върбанова от Административния съд в Русе, а след това колегите й от Върховния административен съд. Тяхното решение не подлежи на обжалване и обявява този отказ на Копчев за незаконен. Това не е нова дейност, а нов метод, част от дейността по кардиология, каквато във въпросната болница се практикува повече от 50 години.Само че последствията в случая се изразяват в числа - само загубите са над 97 000 лева, а пропуснатите ползи надхвърлят милион.

Така в продължение на девет месеца чисто новият ангиограф не се използва, но текат разходи за заплати на медицински персонал, отчисляват се амортизации, подновяват се сертификати и т.н.. През това време хората от региона използват услугите на частната болница, в която също има такъв апарат, макар и доста по-старо производство.

Върхът в последствията от този отказ на директора на Районната каса в Русе държавната университетска болница е, че при сключването на договора за тази година се вземат предвид извършените дейности за предходната, в която самата каса е ограничила работата.

За казуса вече са уведомени министъра на здравеопазването проф. Николай Петров, управителят на Националната здравно-осигурителна каса проф. Камен Плочев и Надзорния съвет на касата. Защо. пояснява директорът на ощетената държавна болница д-р Иван Стоянов:

Министерството и Националната здравно-осигурителна каса  трябва да знаят за това, щото според и световните правила, такива загуби трябва да бъдат възстановени, за да може развитието да продължи в един нормален ход.

Предстои съдът да разгледа иска за пропуснати ползи на УМБАЛ – Русе.

Прочети цялата публикация