БНР | 31.08.2017 11:59:22 | 110

Румен Порожанов отчете 100 дни управление


Министърът на земеделието Румен Порожанов очерта приоритетите пред агроведомството и отчете постигнатото за първите 100 дни на управление.

Като първостепенен проблем министърът на земеделието отбеляза борбата с градушките, които и тази година нанесоха тежки поражения върху реколтата

Към момента България е покрита около 30-35 процента от земеделските площи. Това, което е може би най-разумно, е да имаме пълно покритие и да се съчетае със самолетен способ, който се използва и в други страни. Като при самолетния способ, който да може да покрие останалата част от страната - тук основната тема е как да се осигури финансирането на едно подобно мероприятие, което ще отиде някъде към 20 милиона лева или малко отгоре, като разходи в годишен аспект.

Тук е важно как да се осигури не само държавно финансиране, а как да бъдат ангажирани и земеделските производители, потребители на тази услуга, и как да бъдат ангажирани застрахователните компании, защо не и общините. Така че ние ще продължим разговорите си през следващия месец, за да можем до края на месеца да имаме една по-ясна концепция. За мен рискът е във вноските от земеделския сектор.

Друг сериозен проблем за Порожанов е дружеството "Напоителни системи", чиито работници протестират всяка година. До средата на септември е в ход инвентаризация на активите на дружеството, каквато не е била правена години наред, съобщи министърът. Започнало е и престуктуриране на дълговете на дружеството:

За да може "Напоителни системи" да влезе в едно добро функционално състояние. Разгледахме всички непопулярни договори - доста интересни договори имаше, по които е имало възможност да се харчат пари в "Напоителни системи". Блокирали сме го този процес и разбира се нашите скромни очаквания са на полугодието на печалба, а на деветте месеца също на печалба. Поне до края на годината дружеството да не е на загуба.

Ако "Напоителни системи" се стабилизира, ще може да кандидатства по различни европроекти.

За Порожанов Селскостопанската академия също се очертава като проблем за сектора:

26 самостоятелни института, ама абсолютно самостоятелни, всеки е някаква собствена губерния. Няма единна научна, няма единна производствена, а и за финансова ако го кажа ще прозвучи много страшно...  и всякаква дейност.

Очаква се новият председател на академията да предложи план за ефективно управление.

Румен Порожанов акцентира още върху управлението на горите и електронните търгове, които се очаква да повишат цените, заплащани от дърводобивните фирми за права за добив на дървесина.

Ще се работи интензивно и по превенцията на горските пожари, като целта е поне 50 % от парите да се заделят за превенция, а не за гасене на пожари. До момента 80 на сто от средствата за опазване на горите отиват за потушаване на пожари. 

Относно разразилия се скандал около фипронила и възникналия въпрос защо Агенцията по храните не посочва имената на фирмите нарушители, за да са наясно потребителите, заместник-министърът на земеделието Цветан Димитров и заместник-директорът на Агенцията Тодорка Янковска се позоваха на новия закон за храните и на европейските норми.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация