БНР | 13.09.2017 07:25:14 | 250

Септемврийският Отворен университет за медийната грамотност на децата


Повече от половината от децата между 9 и 17-годишна възраст не могат да отличат вярна от грешна и фалшива информация, показва национално представително изследване на Националния център за безопасен интернет от края на 2016 г. Същото признават и 40% от родителите им.

Резултатите от изследването "Медийно неграмотни в дигиталния свят - рисковете пред нашите деца" бяха представени в началото на седмицата в Центъра за култура и дебат "Червената къща" като част от септемврийската програма на Отворения ѝ университет. В понеделник се обяви и създаването на Коалиция за развитие на медийната грамотност на българските деца с участието на 11 организации от областта на образованието, медиите и гражданското общество.

В Център за безопасен интернет са разработили методика, която всъщност развива критичното мислене и това как да различаваме грешна от вярна информация. Това подчерта в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Кристина Христова, директор на "Червената къща":

Интересното при тази методика е, че те дори не използват компютри за развиването на този тип критично мислене. Под формата на приказка за ламята, златната ябълка и тримата братя разиграват с децата историята, така че да развият у тях умения за разпознаване на вярно и невярно. Децата проявяват голям интерес и любопитство към тази игра. По този начин много по-лесно те усвояват информацията.

Цялото интервю с Кристина Христова можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация