БНР | 14.09.2017 07:27:59 | 207

Акценти от чуждестранния печат


Европа се интересува все по-малко от Брекзит - Великобритания има основания за притеснения, пише британският вестник  "Гардиън" в коментар за речта на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Брекзитът е скучен поне за континента, разсъждава изданието, според което, ако Лондон иска да постигне успех в Брекзит, трябва да се погледне в европейското огледало. 
Плановете на Юнкер за опростяване на сложната управленска структура на ЕС са вероятно най-дръзкото предложение в речта му пред Европейския парламент, смятат от  "Ню Йорк таймс". От особено значение е съобщението, че ЕС скоро ще започне обхватни търговски преговори с Австралия и Нова Зеландия, подчертава също американското издание. 
Председателят на ЕК използва годишната си реч за състоянието на съюза, за да предложи серия от реформи на ЕС, целящи преди всичко засилване на интеграцията и избягването на "Европа на две скорости" . За това е категоричен британският вестник "Индипендънт", който изтъква и думите на Юнкер, че България и Румъния трябва да се присъединят незабавно към Шенгенското пространство за свободно движение в ЕС. 
Румънският вестник "Котидианул" също акцентира върху думите на Юнкер, че Европейският съюз бързо трябва да приеме България и Румъния в Шенгенското пространство, както и Хърватия в подходящ момент. Сбогом, национална валута! - пише  друго румънско издание по повод речта.Само че на изток Чехия, Унгария и Полша отлагат процеса за приемане на еврото за необозримото бъдеще, припомня изданието. И Швеция - развита държава, която не е част от Еврозоната, се въздържа от приемането му, посочва вестник "Зиарул финанчиар".
Публикация за България откриваме и на страниците на пражкия вестник "Дейли Монитор" (The Daily Prague Monitor). Според нея, Съединените щати доставят в Сирия стари оръжия от Централна и Източна Европа, въпреки че са гарантирали на европейските държави, че американската армия ще бъде техният краен потребител. От медията са проучили седем сделки, които се отнасят до закупуването на оръжие от Чешката република, Украйна, Сърбия, България, Румъния и Грузия на обща стойност 71 млн. долара.

Прочети цялата публикация