БНР | 19.09.2017 04:46:00 | 286

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Поредна проверка откри драстични разлики в цените на храните, извежда в заглавие СЕГА. Поредна проверка установи двоен стандарт при храните на Изток и на Запад и значителни разлики в цените на част от продуктите. Макар сравнението да е с ограничен кръг от стоки и отново да е направено единствено на базата на изписаното на етикетите на цената, то е показателно за продължаващата практика на големите производители.

"Оказа се, че съставките и качеството на някои от тези продукти са по-лоши във вариантите им, които се предлагат в София. Някои десерти у нас са с по-малко мляко, по-малко шоколад, с повече рапично олио, а в същото време цената им е значителна по-висока. Например детски сок е със 147% по-скъп в София в сравнение с Берлин - в една и съща търговска верига", съобщи омбудсманът Мая Манолова, която е инициирала проучването. Със значително по-висока цена се оказал и популярен детски десерт, чиято цена в София била с 93% по-висока от тази в Берлин. У нас млечно-шоколадовият сладкиш се продавал за 0.95 лв., докато в същата верига магазини, но в германската столица, можел да се купи срещу едва 0.45 лв. за брой. У нас десертът съдържал с 1% по-малко шоколад и с около 3% по-малко мляко.

Виж повече

Бой за гроздето, пише СТАНДАРТ. Битка за гроздето се развихри в разгара на кампанията по прибиране на винените сортове. За първи път от десетилетие някои винпроми плащат предварително, което кара другите да наддават, похвалиха се лозари. Така мерлото и кабернето вървят между 70 ст. и левче в различните краища на страната, Совиньон блан е 90 ст.- 1 лев, а ароматните сортове като мускат отонел достигат до 1,20 лв. за килограм. Причината за високите цени е, че заради жегите и градушките гроздето е с 20-25% по-малко от очакваното. То обаче е много добре узряло и с отлична захарност. Затова виното ще бъде с високо качество и много ароматно, прогнозират технолози. Голям проблем обаче е опазването на реколтата. Въоръжена охрана бди денонощно срещу апашите, но пък няма спасение от косове и оси, оплакаха се стопани.

Виж повече

Европейският съюз въвежда строги мерки за вноса и продажбата на фалшиви лекарства, научаваме от МОНИТОР. Всяка опаковка ще има собствен уникален код. Своеобразното „ЕГН” за лекарства с рецепта става задължително от февруари 2019 година. Очаква се до няколко месеца да започне тестването на системата. Върху всяка опаковка производителите поставят уникален код. Всички кодове се въвеждат в единна европейска информационна система. Фармацевтът в аптеката маркира кода, преди да отпусне медикамента на пациента, а системата му показва цялата информация.

Ведомства и общини търсят стажанти с право и икономика, информира СЕГА. 2566 млади безработни хора без опит ще могат да стажуват в министерства, агенции, областни и общински управи по програмата "Старт на кариерата". По нея се наемат млади висшисти (до 29 г.), които нямат стаж по специалността си. Идеята е да натрупат опит за девет месеца по специалността и след това да се реализират на пазара на труда. Брутната заплата за тази година според националния план за заетост е 550 лв. Търсят се предимно младежи, завършили право, икономически и технически специалности, администрация и управление, социални дейности, информатика и компютърни науки, архитектура, строителство и геодезия и др., обясняват от Агенцията по заетостта.

Виж повече

Увеличават се необитаемите жилища в столицата, установява ТРУД. Въпреки растящото търсенето на имоти в столицата, броят на необитаемите жилища расте, вместо да намалява, оплакват се брокери. По данни на столична агенция за на недвижими имоти все повече апартаменти в централните райони са необитаеми и пустеят, като в определени сгради техният дял надминава 60%, Собствениците, които са пасивни притежатели на имотите, най-често са наследници на имота. А когато наследникът е повече от един, трудно се стига до консенсус какви действия да се предприемат.

Виж повече

И друга тема в ТРУД – „Газът поевтинява, парното-не”. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри изчисленията на „Булгаргаз“ за по-ниска цена на природния газ със 7,29% за последното тримесечие на годината, става ясно от публикуван доклад на комисията. Понижението обаче няма да повлияе на цените на парното и топлата вода. Причината е, че ще се увеличи тарифата за пренос на газ и така реално намалението ще е около 4%. Комисията от своя страна има правило когато промяната в цената на природния газ е под 5%, тя да не се отразява на топлофикационните услуги. На 25 септември КЕВР ще проведе заседание, а окончателно решение ще бъде взето до края на месеца. Новите цени на природния газ влизат в сила от 1 октомври.

Виж повече

Наш колежанин с награда от министъра на външните работи на Англия за отличен успех, четем в МОНИТОР. Александър Димитров, чийто родители са от пазарджишкото село Калугерово, но заедно с него живеят във Великобритания, беше награден от министъра на външните работи на Англия Борис Джонсън, за устойчиво постигане на висок успех през учебната 2016 – 2017 година. Това съобщи дядото на младежа Сашо Баков. Александър заминал преди години със семейството си в Англия. Във фамилията има още две деца, които също се справят образцово с ученето. Александър е възпитаник на лондонски колеж.

Виж повече

Прочети цялата публикация