БНР | 20.09.2017 06:50:42 | 67

92% от хората, на които се предоставя международна закрила, са от Сирия



БЧК и Асоциация „Форум” отчитат резултатите от работата по проект за хората у нас, получили международна закрила в ЕС. В рамките на проекта, който започна миналата година, се предвиждаше обучение как бежанците да се регистрират в бюрата по труда у нас, да получат адресна регистрация, да се захванат със собствен бизнес и др.

Организациите вече са кандидатствали за продължение на проекта, сподели Мария Карагьозова, председател на Асоциация „Форум” и координатор на проекта в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. През изминатите 12 месеца са обхванати над 1200 души, пребиваващи законно у нас, основно от центъра в гр. Харманли и тези  в столичните квартали „Овча купел“ и „Враждебна“. Сред бежанците има и изключително образовани хора, които владеят по няколко езика и  те лесно са се включили в курсовете по български ез. Коментира Карагьозова. 

Проблем е за хората с по-ниско образование или хората без такова да бъдат интегрирани, тъй като те не могат да се ограмотят. Имаме успех сред хората, които притежават, идват със своите готови знания,  умения от своите страни на произход.

Бежанският поток в момента е намалял, но  неговото движение е непредвидимо, тъй като той се влияе всеки ден какъв конфликт възниква някъде. Към момента 92% от хората са от Сирия, на които се предоставя международна закрила. На практика, на хора, които търсят международна закрила от други държави, вероятността да им бъде предоставена международна закрила на територията на ЕС е почти нулева.

Службите у нас вече имат адвминистративния капацитет да се справят с бежанския поток и да предоставят закрила на по-голям брой лица, търсещи закрила на границата, отколкото през 2014-а, категорична е тя.

Прочети цялата публикация