БНР | 21.09.2017 08:33:26 | 330

Учителската професия – привлекателна или не за младите хора


Изключително важно за работодателя в системата на образованието е да може да предлага, освен т. нар. вертикално израстване и хоризонтално развитие, коментира в „Хоризонт до обед“ 30-годишната Даниела Иванова – директор на 202 ОУ „Христо Ботев“ в с. Долни Пасарел, където средната възраст на учителите е 25 години:

202-ро училище влезе в списъка на иновативните училища в България, успяхме да повишим резултатите на учениците всички заедно – родители, ученици, учители, така че нашите ученици да имат достъп и избор до най-добрите столични училища.  При нас работят само млади учители - средната възраст е 25 години. Смея да кажа, че политиката, която начертахме вътре в училище, за това как да задържим колегите си - даде резултати. Наистина има такава статистика, че преобладаващата част от представителите на българското учителство са на възраст около 50 години, но аз смятам, че все повече хора поглеждат към учителската професия и една от причините е, че в обществото започва да се променя нагласата за това какво представлява учителството и колко отговорно е ето, и колко развиваща се професия е. Смятам че, е изключително важно за работодателя в системата на Народната просвета е да може да предлага, освен т. нар. вертикално израстване, което е свързано с увеличаване на заплащането, и хоризонтално развитие - всеки един човек би могъл да бъде стимулиран с допълнителна задача или ангажимент, който да бъде обвързан с допълнително заплащане . Смея да кажа, че през последните може би десет години възможностите в училище това да се случва и учителят да има възможност да се развива, работейки по проекти или инициативи, които той сам е намерил, се разрастват. Една от тайните на 202-ро училище е, че ние изключително много подкрепяме индивидуалните кариерни пътеки на колегите си.

Иванова коментира и една от актуалните теми в последно време - агресията в училище:

Когато имаме проблем трябва не да се замислим първо как да го санкционираме или как да го посочим като проблем, а да направим това, което прави образователната система - да потърсим корена, да се обясни защо това се случва. Смятам, че в училищата все по-голяма роля ще играят и имат изключително важно място училищните психолози – хората, които да са близо до децата, хората, които да виждат зараждащите се въпроси, които трябва да бъдат адресирани по правилния начин. За мен, не само като учител, но и като човек, е изключително неприемлива физическата агресия, затова смятам, че тя трябва да бъде абсолютно ограничена. 

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю.


Прочети цялата публикация