БНР | 22.09.2017 15:05:44 | 210

Проф. Пламен Марков: Независим може да е човек, който е наясно точно какво иска


За мен независимостта е опит да си отговориш на това кои неща са най-важни за теб и да се опиташ да ги отстояваш. Независим може да бъде човек, който е много наясно точно какво иска. Това коментира в предаването „Хоризонт за вас“ театралният режисьор проф. Пламен Марков.

Имало е периоди, в които театърът е бил, както са казвали възрожденците, всенародно училище. Имало е периоди, в които театърът и за другите страни е бил извор на патриотизъм, извор на добри маниери, извор на цивилизованост. Малко или повече театърът и цялото изкуство се е отдалечило от тези свои възпитателни, пропагандни функции. Имаше време, когато той беше, също по необходимост, силно идеологизиран, добре субсидиран, но и здраво идеологизиран. Сега някак театърът повече се опитва да открие собствените си стойности и се лута насам и натам. В българския театър има хора, които проявяват независимост, характер. Не бих казал, че са много. За съжаление, има една масова култура и един страх, който комерсиализира голяма част от театъра ни, но въпреки това не бих гледал само с черни краски. Мисля, че има хора, които са достойни и които се опитват да изразяват собствената си независимост чрез изкуството.

Денят на независимостта и Денят на съединението са двата празника, които са автентично български – тогава хората, отговорни за България, са взели едни решения, които са могли да имат много тежки последствия, но те са отстояли своето желание първо за съединение, после за независимост. Останалите ни празници са леко по-зависими от съобразяването с великите сили и със зара на съдбата, който се хвърля по един начин, пък се оказва по друг. Ако  тези хора не бяха отстояли докрай това, в което са вярвали, това биха могли да бъдат също две дати, на които да отбелязваме национални катастрофи. Доста рисково е да бъдеш независим, трябва да знаеш точно какво искаш и да намериш момента, в който можеш да го заявиш и отстоиш. Независимостта е нещо, което трябва да се отстои, коментира проф. Марков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация