БНР | 24.09.2017 23:04:43 | 123

Първи политически реакции след изборите в Германия


Президентът на Франция Еманюел Макрон е поздравил в телефонен разговор канцлера на Германия Ангела Меркел за вчерашната й победа на парламентарните избори в страната. Ще поддържаме с решимост нашето важно сътрудничество за Европа и за нашите страни, написа френският държавен глава в "Туитър".

Шведският премиер Стефан Льовен също е поздравил Ангела Меркел. В съобщения в "Туитър" социалдемократът Льовен изтъкна, че очаква продължаване на близкото сътрудничество между Стокхолм и Берлин.

По повод заявлението на лидера на германският социалдемократи Мартин Шулц, че неговата партия ще излезе в опозиция бившият външен министър на Швеция Карл Билд заяви, е това е емоционално разбираемо, но ще ограничи драматично вариантите за управление в Германия. Раздробяването на политическия пейзаж е тенденция из Европа. Особено е засегнат център-ляво, но не само. Управлението става по-трудно, написа Билд в "Туитър".

Датският премиер Ларс Льоке Расмусен също е отправил поздравления до Меркел за спечеления пореден мандат. В текст на немски Расмусен заяви, че победата на консерваторите в Германия е добра новина и за неговата страна, тъй като Германия е най-важният търговски партньор на Дания и има ключова роля в Европа, особено след Брекзита.

По-рано днес бе съобщено, че лидерът на френския крайнодесен Национален фронт Марин Льо Пен е приветствала изборния успех на крайнодясната "Алтернатива за Германия". Браво на нашите съюзници от "Алтернатива за Германия" за този исторически резултат! Това е нов символ на пробуждането на европейските народи, е написа Льо Пен.

Лидерът на Австрийската партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе също поздрави "Алтернатива за Германия" за влизането й в Бундестага. Желанието за промени в съседната ни страна стана по-отчетливо. Това беше силен удар по черно-червената коалиция.

Канцлерът Меркел плати висока цена за решението си от 2015 г. да отвори границите на Германия, каза във Варшава полският министър на вътрешните работи Мариуш Блашчак. По думите му християндемократите на Меркел биха получили повече гласове, ако нямаше миграционна криза и Берлин не беше отворил вратите си за мигранти.

Прочети цялата публикация