БНР | 25.09.2017 05:45:33 | 315

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Все по-малко хора излизат в пенсия, е водещото заглавие в СЕГА. Във втората година, откакто действа последната пенсионна реформа, резултатите са по-очевидни - хората, които излизат в пенсия, тази година са значително по-малко спрямо предходната. След две рекордни години, в които военни и полицаи бързаха да излязат в пенсия заради затягането на условията и за тях, през първата половина на 2017 г. спира напливът от нови пенсионери и от сектор "Сигурност". Към края на юни тази година пенсиониралите се военни и полицаи са над пет пъти по-малко спрямо миналия юни. Това показват последните данни на Националния осигурителен институт за новоотпуснатите пенсии към полугодието.

Все още е рано да се говори за пълен ефект от последната пенсионна реформа на ГЕРБ, но резултатите вече започват да се появяват - по-затегнатите условия тази година се отразяват на системата. 50 394 българи са получили пенсия за първи път към края на юни. Те са с почти 11 на сто по-малко спрямо средата на 2016 г. От 1 януари тази година мъжете се пенсионират на 64 г. с 38 г. и 4 месеца стаж. Жените излиза в пенсия на 61 г. с 35 г. и 4 месеца стаж.

Виж повече

НЗОК ще съкращава персонал и ще се мести, четем също в СЕГА. Поне 10 на сто от работещите в здравната каса може да бъдат съкратени, защото "не знаят защо са тук", а централното управление на НЗОК може да се премести в сграда на здравното министерство, тъй като в момента сме "в три блока, в шест апартамента", става ясно от разговор между управителя на касата Камен Плочев и шефа на надзорния съвет Кирил Ананиев по време на заседание на надзора. Управителят дори обмисля да наеме външна фирма, която да ходи по проверки при болници и лекари, защото сегашното "е братовчедска история". Едно от предложенията на Ананиев за оптимизиране на разходите на касата е именно и "за редукция на персонала и повишаване на заплащането и по-високи критерии при назначаването". От касата открай време се оплакват от текучеството на кадри и ниското заплащане, затова сега идеята на новия управител Плочев е до края на месеца да се напише нов устройствен правилник, който да позволи промяна в структурата и броя на работещите в касата.

Виж повече

Мобилна машина спасява стотици хиляди автомобили от спиране, съобщава ТРУД по повод откриването на Международния технически панаир в Пловдив. Сензационни изобретения, превърнати в практични решения за бита и индустрията, ще бъдат показани на 73-то издание на техническото изложение. Над 600 изложители от 34 държави демонстрират модерни продукти и услуги от областта на електрониката и електротехниката, енергетиката и екологията, водния сектор, информационните технологии, роботиката и автоматизацията, транспорта и автосервизното оборудване,  машиностроенето, строителството, химическата промишленост, автомобилната индустрия.

Повече от 40 новости, сред които и 5 световни, ще се състезават в конкурса за златните медали на „Пловдив – Есен 2017”. Сред тях е българска иновация от европейски мащаб, която може да спаси стотици хиляди автомобили от спиране заради отделяните вредни газове. Това е мобилна машина за регенериране на филтри и катализатори на двигатели. Тя изважда натрупаните сажди и клей от замърсения DPF филтър на дизеловите леки коли, а по този начин се удължава животът на автомобила и се избягват преждевременни скъпи ремонти, обясняват авторите на изобретението от фирма.

Виж повече

Творби за 1 млрд. лв. пази Националната галерия, пише МОНИТОР. Произведения на изкуството за повече от 1 милиард лева се пазят в хранилищата на Националната галерия и нейните филиали. До точната цифра ще стигнат експертите, които в момента остойностяват колекциите по действащото финансово законодателство. За хората, които работят там, и за търсещите духовното измерение на нещата тя обаче е безценна.

Националната художествена колекция наброява над 41 000 експоната. В рамките на световните музейни стандарти около 5% от тази съкровищница са представени в експозиции, останалите са в хранилищата, но между двете сфери има постоянен „кръговрат“. Произведенията периодично се вадят от депата за широк спектър от прояви – тематични, юбилейни, ретроспективни, самостоятелни, групови изложби и т.н. В „Квадрат 500“ - обновения комплекс от сгради на Националната галерия, са обособени отделни фондохранилища за различните видове произведения, тъй като всеки от тях, в зависимост от материала и използваната техника, изисква специфични параметри на съхранение – температура и влажност.

Виж повече

Прочети цялата публикация