БНР | 03.10.2017 18:09:30 | 175

Послание за стабилност на Балканите отправиха балканските лидери от Евксиноград


Послание за стабилност на Балканите отправиха от Евксиноград премиерите на България, Румъния и Гърция - Бойко Борисов, Михай Тудосе и Алексис Ципрас, и президентът на Сърбия Александър Вучич.

"На Балканите сме се разбрали да няма велики, всички сме равни и с една единствена идея да развиваме нашите отношения, че Балканите да станат пример в Европа, не като място за войни и убийства, а с мир, стабилност, просперитет", изтъкна Бойко Борисов след срещата в резиденция Евксиноград.

Така че моля ви да не напишете заглавия "Нова Вишеградска четворка се роди" или нещо подобно. Срещу колегите от Брюксел да се изправя нова вълна, която да създава проблеми. Точно обратното, нашият глас се чува, защото имаме мотиви, имаме програма, имаме разбиране и това, което предлагаме, е присъединяване в полза на цяла Европа, спокойствието в региона в полза на цяла Европа и ако не създаваме ние на Балканите проблем, пак е в полза на цяла Европа. Така че днеска правим нещо добро за Европа.

Според Борисов всички знаят, че ествественото място на Сърбия е в Европейския съюз:

Между Гърция, България, Румъния, Хърватска, Словения, Австрия, Унгария, Австрия не може да стопи държава неприета в Европейския съюз. Така че всички ние полагаме, разбира се  и колегите от Сърбия, полагат, надяваме се и с колегите в Прищина, в Косово, да поработим за този процес да бъде ускорен и аз мисля, че това ще е в полза на мира, сигурността, стабилността и на Балканите, а и за цяла Европа.

Гръцкият премиер Ципрас открои разговорите за мащабните, по думите му, проекти за газопровода ТАП от Източното Средиземноморие и транспортните връзки Солун-Белград и Солун-Русе, което според него ще дадат голям размах на Балканския регион регион.

 Премиерът на Румъния Тудосе отбеляза, че четирите представени на срещата държави имат общ стратегически интерес от енергийна сигурност и независимост. И допълни, че е важно Румъния, България, Гърция и Сърбия да действат като едно цяло по отношение на енергийните отношения с останалата част с Евросъюза.

Сръбският президент Александър Вучич благодари, че е бил изслушан за, както той се изрази, двойния аршин на Евросъюза по отношение на референдума за независимост на Каталуня и едностранното обявяване на независимост на Косово през 2008 година. Вучич заяви категорична подкрепа за испанското правителство.


Прочети цялата публикация