БНР | 09.10.2017 14:31:43 | 308

Проф. Ал. Маринов: Скандалите и неадекватното поведение се превръщат във всекидневие


Днес бяхме свидетели на бойкот на Консултативния съвет за национална сигурност при президента от страна на водещите политици в страната, смята политологът проф. Александър Маринов, който коментира темата в ефира на "Хоризонт", като подчерта:

При това един мижав, страхлив бойкот -  не могат дори да го направят, както се казва, мъжки, да кажат: ние отказваме да участваме по еди-какви си причини.

Това е извинение и обяснение на гимназисти. С такива мотиви да се отсъства или да се напуска, или да се закъснява съществено за един от най-важните консултативни органи на държавата не е сериозно.  Това  не е по-малък скандал, отколкото скандалите със заплахите на политици към журналисти. Така че скандалът, неадекватното поведение се превръща във всекидневие.

След като има такъв важен орган да заседава, той трябва да бъде уважен -  представяте ли си някой немски или френски, или италиански, или какъвто и да е друг политик да откаже да участва в подобен форум, защото трябва да ходи някъде в чужбина. Това е немислимо според мен.


Анализаторът коментира и подадената от депутата Антон Тодоров оставка, след реакциите по повод отправените от него реплики и заплахи срещу журналиста Виктор Николаев:

Разбира се, че някой му е разпоредил да подаде оставка, посочи Маринов,  но отбеляза: Тука големият принос, голямата заслуга на журналистическата гилдия е в това, че тя безстрашно направи така, че този, който иска оставки и не могат да му откажат, се видя принуден да го направи  - просто, защото Бойко Борисов разбра, че в този момент да се сблъска журналистиката, с общественото мнение по такъв въпрос, който е не защитим  - Антон Тодоров e незащитим,  поведението му е незащитимо, както и ще да се усуква, то не може да бъде защитено.  Друг въпрос е, че тази реакция се забрави няколко дни и те вече консумираха минусите, защото е ясно, че беше направено под натиск, а не защото осъждат подобен тип поведение. 

Резултатът ще видим дали е налице не с оставката на Тодоров, а с това дали на някой повече ще му мине през ума да постъпи по същия начин. Ако те разберат, че не бива така да правят, тогава наистина ще има забележителен резултат, заключи Маринов. 


Анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов, който също коментира темата с оставката на депутата в ефира на "Хоризонт", посочи:

За мен по-скоро друг е проблемът.  Очевидно, че  това е уникален гаф и аз си мисля, че човек с някакъв политически опит не би трябвало да го допуска.  Но за мен по-големият проблем е това, което каза, струва ми се вицепремиерът Дончев  - че заплахите обикновено не се правят в ефир./.../Според мен много по-страшният проблем са именно заплахите извън ефира, защото (нали сега не казваме някаква тайна тайна какво се случва с медиите в ситуацията, когато очевидно е разрушен финансовия модел в резултат на технологичното развитие и ) вижте какво се случи с големи вестници в България, с малки телевизии. Така че големият проблем e (който продължава да съществува, който не е само за България, но в България е особено тежко), че журналистиката действително попадна в много тежка ситуация. 

Има изключително влиятелни ключови хора, които те са проблема, а не Антон Тодоров, коментира още анализаторът по темата за влиянието на т.нар. "задкулисие" в политиката и медиите. 

По отношение на днешното заседание на КСНС Безлов коментира, че е бил изненадан от действията на ДПС.

Цялото интервю, в което двамата анализатори коментират и въпроса за назначаването на ръководител на антикорупционния орган, може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация