БНР | 12.10.2017 10:26:24 | 328

Защо много пенсионери не са получили увеличение на пенсиите от 2,4% от 1-ви юли


Хиляди пенсионери не са получили обещаното увеличение от 2,4% от 1-и юли. За това алармира пенсионерът Тихомир Златанов. Той се е свързал със социалната парламентарна комисия чрез депутата от БСП Милко Недялков. В предаването "12+3" Златанов обясни в какво се състои проблемът:

Този проблем засяга не само мен, той засяга и други хора, които попадат в разпоредбите на нововъведения накрая в заключителните разпоредби параграф. Този параграф ни препраща към едно постановление на Министерския съвет от 2006 година и там има известни ограничения. В моя случай аз тогава съм получавал 153,80 лева, а там ми записва, че не може да бъде повече от 150 лева. В крайна сметка въпреки решенията на правителството, въпреки заявленията, че всички пенсии ще бъдат увеличени с 2,4%, това нещо не се получи и ние сме една група хора, които нямат увеличение на пенсията. Аз за това научих съвсем случайно, когато си смених сметката.

Тихомир Златанов каза и какво очаква да се случи:

Очаквам незабавно да се самосезират отделните институции, включително омбудсманът на България, незабавно да бъде променен този параграф от преходните и заключителните разпоредби и да си получим още тази година пенсиите.

Финансовият експерт Мика Зайкова коментира:

Това нещо би трябвало да бъде преценено предварително. Аз си спомням, че имаше такова нещо по времето на госпожа Масларова. Принципният въпрос е правилен, това нещо трябваше да бъде преценено и просто този параграф да бъде отменен  и хората да получат като всичко останали. Не че ще вземат кой знае какви пари, но все пак 2,4% са си 2,4%. Нищо не коства, ние променяме конституция, не можем да променим един параграф. Просто е пропуснато.

Зайкова каза, че в България няма политика по доходите:

Трябва да ви кажа, казвам моето лично мнение, в продължение на 27 години, правим промени във всяко едно отношение, но фактически не можахме да направим политика по доходите, коя  то да трасира пътя на доходите. И то не е случайно, защото в продължение на много години доходите в България бяха потискани съвсем съзнателно. Никой не говореше за цена на труда, защото бизнесът черпи конкурентоспособност от ниски доходи. Не можем по този начин да провлечем сериозни инвеститори.

Тя обясни и защо доходите са били задържани:

По времето на Тодор Живков Фонд "Работна заплата" беше резултативно-остатъчна величина, т.е. да се плати всичко и колкото остане. Нашите местни бизнесмени и тези, които идват в България и много бързо възприемат техните мурафети, правят същото. Ако си спомняте скоро господин Каролев по телевизията, той каза: "Ами, аз трябва да платя ток, това, материали, не знам какво, не знам що, ами то какво ми остана? Един милион." Не е така. Ако киловатчас енергия има цена и трудът има цена.

Проблемът с увеличението на пенсиите ще бъде поправен, каза председателят на Европейската антибедност мрежа проф. Духомир Минев:

Изглежда, поне от това, което успях да проследим че наистина се касае за една грешка, едно недоглеждане и най-вероятно това ще бъде поправено. На мен ми се струва, че това не заслужава някакво особено внимание.

Краят на ниските заплати дойде, смята проф. Минев:

Краят на този модел дойде. Той повече няма накъде да пропада. Той достигна дъното и това, което в момента представляваме, се дължи на този модел. Впрочем този спад на заплатите, тези ниски заплати, които се установиха в последните две-три десетилетия, не са характерни само за Централна и Източна Европа. Същото се случи и в западната част на Европа, в развитите страни. Сега Европейската централна банка, МВФ пледират за увеличаване на заплатите, само че това ще стане малко трудно. А икономически растеж, задоволителен, няма да се постигне докато не започнат заплатите да растат.

Прочети цялата публикация