БНР | 22.10.2017 12:14:22 | 163

Христо Христов: Вече сме затънали в "демокрацията на олигарсите"


Фактите показват, че дори и онези управления, които след краха на комунистическата система се определят като десни, не са имунизирани от корупцията, коментира в ефира на "Хоризонт" журналистът Христо Христов, който е част от разследването "Корупционната България", чийто първи том излезе преди година, а  вторият, публикуван наскоро, обхваща периода от 1997-2005-а година. Христов допълни:  Голямата болка вероятно на много хора е, че въпреки укрепването на държавата след банковата криза ./.../ и икономическата криза (в резултат - бел. ред.) от еднопартийното управление на БСП от следващото управление на ОДС,  корупцията е този процес, който протича изобщо през всичките години на прехода, през при всички политически мнозинства и коалиции. И това е проблемът, защото ако се върнем назад, ще видим едни много големи обещания за промяна.  Ние, разбира се, в нашето изследване не коментираме и не подценяваме постигнатото от управлението на ОДС в други аспекти, но ние се интересуваме от корупцията и я показваме такава, каквато е. 


Журналистът Росен Босев, който е част от разследващия екип на проекта "Държавата КТБ", също коментира темата корупция в ефира на "Хоризонт" и категорично подкрепи мнението, че политическата корупция няма цвят:  Да, няма никакъв цвят -  това, което обединява всеки, който е на власт, е желанието за забогатяване, без изключение. Това не е само феномен за България, макар тук да го виждаме по-отчетливо, отколкото на други места.


По отношение на равносметката от фалита на КТБ Босев коментира, че в крайна сметка сметката я плащаме всички: Аз, ние, вие, те и така нататък  и ние ще платим  и сметката от начина, по който беше приключена тази банка и това, което се случва в момента - така нареченото "вторично разграбване" на малкото останали активи от банката, каза журналистът, който нарече идеята на депутатите Делян Пеевски и Йордан Цонев да предложат нови законови текстове, свързани с банковата несъстоятелност и с въпросното "вторично разграбване на КТБ" , "подигравка"  и  поредните палиативни мерки, които не вредят на никого в крайна сметка или решават един или друг частен спор, свързан с боричкането за останалите трохи от банката:

Поредната подигравка е това, защото не е кой знае каква тайна какво трябва да се направи, за да се преустановят порочните практики. Но стигаме до абсурди, в които например дейността на синдиците на банката е абсолютно непрозрачна, начинът, по който се управлява имуществото също е непрозрачен.  Фондът за гарантиране на влоговете, който в крайна сметка е работодател на синдиците, хората, които трябва да задоволят нуждите на кредиторите на банката./.../, така с една наглост се опитват да обяснят че те не са задължени, например по Закона за достъп до обществена информация, да предоставят данни за това как харчат парите ни. И това е проблем, който никой няма да адресира.  

Според Росен Босев няма гаранции, че фалитът на КТБ ще последният и че е довел до чаканите поуки за политическия елит:  Не мисля че обвинението за КТБ така, както беше внесено в съда, е решение на проблема и ще спомогне за това КТБ да не се повтори отново. Защото в страни от наказателната отговорност има и другау има и политическа укоято ние не видяхме да се реализира по никакъв начин.

Защото хората, които в наши дни са основните противници на Цветан Василев, само допреди четири и малко повече години бяха тези, които го награждаваха  - тези хора абсолютно никаква щета не понесоха заради това, че помогнаха на Цветан Василев да надуе този балон. 


Не трябва да разглеждаме КТБ като прецедент, защото ние имаме банковата криза от еднопартийното управление на БСП, което като че ли и включително самата БСП е забравила, добави Христо Христов:  Те всъщност политиците имат много къса памет или демонстрират такава къса памет, разчитайки обществото да не знае. И самия факт, че това нещо се повтаря колко години по-късно при подобна схема, разследванията на това кой ще бъде виновен е абсолютно същото. Това показва, че всички държавни институции са гнили и че корупцията е на толкова високо политическо ниво, че просто не знам какво трябва да се случи в тази държава, че да се преустанови това нещо и политиците и да си дадат сметка -  те самите си мислят, че залъгват хората, но хората много добре знаят, че това е лъжа. Политиците обичат да говорят за морал, за нови мерки  - това вече многократно сме го гледали.

Аз също така смятам, че ние като общество все още не сме стигнали до това да покажем погнуса от тази корупция, отбеляза Христо Христов, като подчерта, че в "България основната характеристика на голямата корупция е, че тя е политическа корупция":  Хората./.../ се вълнуват от този преход, защото в крайна сметка ние говорим за един преход от тоталитарно общество към демокрация, обаче вече ние сме затънали демокрацията на олигарсите.  Това не е нашата демокрация, към която се стремяхме и която се стремят честните и почтени хора да имат. 

Целия разговор чуйте от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация