БНР | 01.11.2017 10:30:56 | 220

Учени протестират в защита на българската наука


В Деня на будителите учените от БАН и Селскостопанската академия излязоха на протест за достойни доходи и в защита на българската наука.

Протестното шествие на учените от БАН и Сескостопанската академия премина по централни столични булеварди, оставайки венци пред паметника на Стефан Стамболов. Такива венци предстои да бъдат поставени пред паметника на Васил Левски и паметника на светите братя Кирил и Методий пред Народната библиотека.

Декларация с искания на протестиращите беше внесена в Министерството на финансите и в Министерски съвет. Предстои да бъде внесена декларация и в Народното събрание.

Учените носят плакати с надписи "Не на демагогията", "Време е за увеличение на заплатите ни" и "Без нас и без наука - България е без бъдеще". Учените настояват заплатите им да се изравнят със средната работна заплата за страната, която е 1060 лева. За сравнение трудовото възнаграждение на доцент в момента е 750 лева. Учените искат още 75 милиона лева за наука в "Бюджет 2018", за да може парите за науката да достигнат 1 процент от БВП при 0,18 процента в момента.

Ако исканията не бъдат изпълнени, следват серия от протести, заплашиха учените. Проф. Даниела Ковачева от Института по обща и неорганична химия към БАН коментира:

Това недофинансиране… Един докторант, неговата стипендия е 450 лева, която е под минималната заплата… Какъв стимул ще има един млад човек със завършено висше образование да започне докторантура, когато чистачките взимат по големи заплати.

Организатори на протеста са синдикатите КТ "Подкрепа" и КНСБ. Здравко Здравчев от "Подкрепа" каза:

България е създадена благодарение на хората на духа - това са учените хора. Благодарение на това ние днеса имаме държава и не може тази държава да се отнася по този начин с хората, които я създадоха.

Протестното шествие на учените се очаква да завърши с митинг пред паметника на Цар Александър Втори.


Прочети цялата публикация