БНР | 02.11.2017 06:30:44 | 288

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Парите за пенсии в Сребърния фонд се топят, извежда в заглавие СЕГА. Средствата на резервния фонд, които след време трябва да допълват основните пенсии на българите, се държат на депозит в БНБ, който се подновява всяка година. През предходните 5 години лихвеният процент бе 0 (нула) и от 2012 г. на практика сумата не е донесла и лев на депозанта. В момента Сребърният фонд разполага с 2.8 млрд. лева. А за 2017 г. БНБ е определила отрицателна лихва - минус 0.10 процента. Това означава, че за съхранението на въпросните 2.8 млрд. лева централната банка ще удържи 0.10%, или около 2.8 млн. лв. За да не се ощетява фондът, тази загуба ще бъде за сметка на централния бюджет. Което обаче означава, че ще я платят българските данъкоплатци - същите, за които уж се трупа Сребърният фонд.

Теглим по 2400 лева заем за почивки, изчислява МОНИТОР. Теглим по 2400 лева за почивки и ваканции, като хората прибягващи до подобен тип финансиране са най-често на възраст между 29 и 39 години. Оказва се, че тегленето на потребителски кредити за пътуване измества плащането на сметки, като отбелязва ръст от близо 300% в сравнение с периода ноември 2016 – април 2017 г. Изследването сочи, че българите най-често кандидатстват за потребителски кредити за ремонт на дома, обединяване на задълженията и покупка на автомобил втора ръка. До трезорите сънародниците ни прибягват и когато имат нужда от пари в брой, да купят нови мебели за дома си, за лечение, поправка на колата или за семейни тържества и образование.

8% вноска не стигала за хайтек здравеопазване, четем в СЕГА. Със сегашната здравна вноска от 8% не може да се плаща за високотехнологично здравеопазване, смятат шефът на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова и управителят на НЗОК Камен Плочев. "В България всички ние искаме, а и вече в голямата си част имаме модерно здравеопазване - най-новите скенери, най-новите апаратури. Имаме и искаме най-новите лекарства за лечение на ключови заболявания, онкологични и други, и те влизат на пазара. Но всичко това струва доста скъпо. И струвайки скъпо, ние няма как да искаме с 8% вноска, здравна, която е наполовина по-малка като процент от другите европейски държави, и осигурителен доход, върху който се внася тази вноска, да имаме европейско здравеопазване", каза Стоянова. Според нея не е ясно дали рекордното увеличение в бюджета на касата за догодина от 400 млн. лв. ще бъде използвано рационално. Предложението на касата е догодина да има мораториум за финансиране на всички нови лечебни структури и медикаменти.

11 021 сигнала на тел. 112 за телефонни измами само за 8 месеца, обобщава 24 ЧАСА. Никога не давайте пари, поискани по телефона за: акция на МВР по “залавяне” на ало измамници измъкване от ареста на роднина, уж причинил катастрофа операция на близък ваксина освобождаване на колет да сключите “изгодна сделка” да спечелите от томбола. Най-голямата сума, дадена през 2017 г., е 116 000 лв. От началото на годината 645 души са се оплакали в полицията от измами. Разкрити са 107 мошеници, резюмира изданието.

6 пъти по-чист е бил въздухът в София в Деня без автомобили, научаваме от СЕГА. Шест пъти по-чист въздух са дишали столичани на 22 септември в Деня без автомобили, съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда вчера. Измерванията за качеството на атмосферния въздух бяха проведени с мобилна автоматична станция на агенцията в дните от 19 до 22-ри. И тази година мобилната станция на ИАОС беше разположена в центъра на столицата в района на пл. "Княз Александър I Батенберг". Анализът на замърсителите от автомобили показва, че в деня без автомобилен транспорт концентрациите на азотен диоксид намаляват от 2 до 6 пъти в денонощието, ФПЧ 10 намаляват от 2 до 5 пъти, на ФПЧ 2.5 спадът е от 2 до 6 пъти. Стойностите на въглероден оксид пък намаля от 1.7 до 3 пъти, а на серния диоксид - от 1.5 до 3 пъти, отчитат от агенцията.

Китай забрани вноса на храни с българска роза, съобщава ТРУД. Над 20 фирми потърпевши от промяната Китай забрани вноса на храни, които съдържат българския сорт роза “Дамасцена”. Става въпрос за продукти като розова вода, сладка, локум, бонбони и дори желатинови перли, поясн Евгений Савчев, председател на Селскостопанска асоциация за международни отношения. Забраната засяга над 20 български фирми, които изнасят такива продукти, допълни той. Причината за спрения внос е списък с разрешените съставки, които могат да се влагат в храните в Китай, приет от Департамента по стандарти за безопасност на храните към Националната комисия за здраве и семейно планиране на Китай. В този списък единственият вид роза, който е разрешен, е от сорта “Рогоза”. Това автоматично означава, че българските хранителни продукти със съдържание на роза “Дамасцена” нямат право да бъдат продавани в Китай.


Прочети цялата публикация