БНР | 10.11.2017 08:25:23 | 244

Как новите технологии помагат на учебния процес и правят образованието по-достъпно


Качественото образование за всяко дете и как да бъде постигнато то, това ще обсъдят на годишна конференция представители на Министерството на образованието, включително и министър Красимир Вълчев, и експерти от фондация "Заедно в час" и сдружение "Образование България 2030".  Една от темите е как дигиталните технологии могат да помогнат не само за съвременните знания на учениците, но и чувствително да намалят тежките раници, пълни сега с тетрадки, помагала и учебници на хартиен носител. За съвременните процеси в образователната ни система и как те могат да улеснят учебния процес обясни в „Преди всички“ Нели Колева от фондация "Заедно в час":

Два са основните акценти. От една страна как да привлечем и задържим в училище качествените и добрите учители. Във втората половина на деня нашите партньори от "Образование без граници" ще говорят за това по какъв начин новите технологии са в услуга на учебния процес и правят образованието по-достъпно, по-интересно и по-приложимо. От 7 години работим в посока как да задържим младите учители и нашият опит показва, че те могат да бъдат задържани в училище тогава, когато се чувстват успешни, когато бъдат оценени от учениците, от техните директори и колеги. На практика идеята за таблет за всяко дете в училище е възможна и постижима, когато зад нея застанат смислени хора. Липсата на дигитални устройства не е проблемът на българското училище. Има разслояване по отношение на финансовите възможности на родителите, но това по-лесно се компенсира. Всяко нещо, което подпомага учебния процес и което им помага да бъдат по-подготвени учениците за утрешния ден, трябва да привестваме в българското образование.

Голяма част от добрите европейски и световни практики като пожелание на хартия съществуват в сегашното законодателство. Едното от нещата е насочването на общественото внимание към различните видове грамотности - дигитална, математическа, четивна. Изключително важно е да се съчетават получаването на знания в училище с умения, които са полезни за пазара на труда и професионалната реализация на учениците. Образованието не е въпрос само на училището. То е нещо, което е редно да занимава всеки един от нас. Желанието да се работи в синхрон в името на децата е изключително важна тенденция, подчерта Колева.

Още едно събитие от днес с мото "Младежка заетост чрез модерно образование, базирана на дигитални технологии и предприемачество" е посветено на учениците. Организатори са фондация "Българска памет" и Столичната община. Вече е изработен и ще бъде разпространен пилотно във всички училища в район "Лозенец" двуезичен наръчник за дигитални технологии и предприемачество. Живко Костурков от фондация "Българска памет" каза:

Двуезичният наръчник е написан на достъпен език, съдържа важна информация, дава определени идеи, подчертава ползи, както и показва добри примери и успешни практики в сферата на дигиталните технологии и предприемачеството. Като идеи, които дава на учителите, това са използването на дигитални технологии, обучение по предприемачество, презентации. Мисля, че голяма част от учителите са подготвени да боравят с новите технологии. Всяко едно ново нещо би изисквало голям ресурс както за закупуването на таблетите, така и за обучение на самите учители да са в крак с технологиите. Има достъпни начини на обучение, онлайн-обучение, чрез конферентни връзки, скайп. Това би било в интерес на младите хора.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Диана Дончева с Нели Колева и Живко Костурков. 


Прочети цялата публикация