БНР | 11.11.2017 10:27:43 | 886

Емил Ценков: Ако в Риад са очаквали, че оставката на Харири ще доведе до позитивен резултат за тях, мисля, че са се излъгали


През седмицата Саудитска Арабия влезе във фокуса на световните медии с масови арести и обвинения в корупция срещу представители на саудитския елит, сред които 11 принца и около 30 бивши и настоящи министри и бизнесмени. Начело на следствието е създаденият върховен антикорупционен комитет, оглавяван от престолонаследника, принц Мохамед бин Салман.

За предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ арабистът Емил Ценков оцени действията като „кампания по гарантиране властта на престолонаследника Мохамед бен Салман, който очевидно скоро ще наследи своя престарял баща“. 

Трябваше да се отстранят най-сериозните конкуренти за трона. Това беше сторено преди известно време, когато бе отстранен тогавашният първи престолонаследник, а сега -  с тази вълна от арести и обвинения на корупционна основа - са установени други знакови фигури, между които най-важният е досегашният шеф на националната гвардия и син на предишния монарх, който се считаше за особено популярен сред тази елитна част в рамките на саудитския еstablishment.

Амбициозният Мохамед бин Салман е министър на отбраната на Саудитска Арабия и именно той стои зад войната с Йемен, която е "негов личен провал" оцени Ценков

С това нападение срещу хутите, които овладяха в тази най-бедна държава на Арабския полуостров,  се получи така, че най-богатата арабска държава воюва с най-бедната, едвам оцеляваща.

Друго е, че с този инцидент, с недолетялата, унищожена ракета от Йемен и предприетата наказателна акция на Рияд, който наложи пълна блокада на Йемен, нещата отиват към хуманитарна катастрофа действително с невиждани размери. Става дума за живота и здравето на милиони хора.

След Сирия, Ливан се превръща в поле на сражения между Риад и Техеран, изтъкна арабистът и припомни, че сблъсъкът между Саудитска Арабия и Иран за доминация в региона датира от преди режима на аятоласите. Опасенията са, че позициите на Техеран са се засилили и в Сирия, и в Ливан през последните години.

С това си обяснявам и този инцидент с оставката на Хайрири от столицата на Саудитска Арабия. Мисля, че опасенията, че той е държан в Риад против волята си са основателни , защото, съгласете се, че не е нормално премиерът на една държава да отиде в една съседна държава и от там да обяви, да изненада и своите съпартийци и своя народ с оставка, която очевидно е мотивирана с една позиция, близка до Саудитска Арабия.

Аз лично не бих очаквал завръщането му в Ливан или някое друго извинение може да се намери... Може той да се откаже от политиката, незнам. Собствената му партия в Ливан - "Бъдеще" - е също раздвоена, там има привърженици на Саудитска Арабия, които са склонни да критикуват самият Хайрири, че е позволил прекалено силно влияние на Хизбула върху изпълнителната власт. Ситуацията е много преходна и неясна, но едно е ясно, че, ако Саудитска Арабия е очаквала, че този ход ще доведе до някакъв позитивен резултат за нея, мисля, че са се излъгали, тъй като имаме налице една общосподелена ливанска позиция, че Хайрири трябва да се завърне и това се възприема от повечето ливанци като груба намеса в техните вътрешни работи.

Новата администрация на САЩ е възприела линията на Израел за недопускане превръщането на Иран в ядрена сила, изтъкнна арабистът. Това обаче буди опасения у съюзниците на САЩ, че натискът на Вашингтон върху Техеран може да доведе до компроментиране на ядреното споразумение между двете столици и нещата могат да „ескалират в регионална криза, която ще удари и икономическите интереси на някои западноевропейски държави, но и ще дестабилизира целия регион“.

Иран пък може да разчита в противопоставянето срещу Саудитска Арабия на засиленото си влияние в Сирия и Ирак,  където е съюзник на режима:

Експертът е категоричен, че двете регионални сили няма да стигнат до директен сблъсък, но може да започнат „студена война“ помежду си и „прокси войни“ - сблъсъци по периферията.


Прочети цялата публикация