БНР | 12.11.2017 08:17:44 | 236

Атанас Запрянов: Модернизацията е ключов елемент при увеличаване на разходите за отбрана


Заместнки- министърът на отбраната Атанас Запрянов коментира в "Неделя 150" актуализацията на концепцията за национална сигурност, модернизацията на армията и пътя към общата европейска отбрана.

Той припомни, че в ЕС миналата година се прие нова глобална стратегия за сигурност. Предишната беше от 2003-а година. Настъпиха редица изменения, които налагаха нашата стратегия да бъде преработена и допълнена и нейният хоризонт да бъде удължен до 2025-а година. Новите елементи са киберсигуност, определяне на военно-политически кризи, ново направление.

Работим за достигане на 2 процента от БВП за отбрана. Това е решение , взето на срещата на високо равнище на НАТО. За срещата догодина ще имаме изпълнение. Това е добър знак, за КСНС и неговите решения имат място  в нашия политически живот.

По наши разчети разходите за отбрана за догодина са 1,6 от БВП. Всяка година на етап планиране процентът е един, но при реалното изпълнение този процент може да падне. По принцип нашият военен бюджет се движи към нарастване. В периода на срещата в Уелс имахме, 1,38, после 1,5 и сега се движим към 1,6 на сто разходи за отбрана.

Ще нарастваме бюджета към 2 процента, а също и капиталовите разходи в този бюджет, т.е. за модернизация. Това има връзка и с участието ни в евроинициативи. Модернизцацията става ключов елемент, подчерта Запрянов.

Новата европейска стратегия фокусира амбициите на ЕС да остане глобален играч и да разполага с ефективни военни спосоности. Сега в голяма степен европейската отбрана зависи от САЩ. Тя е допълнение към способностите на НАТО. Трябва да се дефинира нивото на европейска амбиция в отбраната и как ще я постигнем. Подходът на отбранителното планиране в НАТО е различен от ЕС. НАТО  е военна организация, ЕС - икономическа. ЕС досега не е хорчил пари за общи военни способности на ЕС. Сега се прие план за европейска отбрана, в който за първи път се създава Фонд за отбрана. Идеята е на базата на единни проекти да се започне с обединение на въоръжените сили на Европа, а на отбранителната индустрия.

По време на нашето председателство ще бъдат пооставени основите именно на този план за европейска отбрана. По силата му държавите ще се обединят на доброволни проекти с конкретни отбранителни способности - технологии, въоръжение и техника. Трябва да се коордирнарт усилията, за да няма дублиране между страните. Необходимо е да се започне с индустриалното сътрудничество, иновациите и реални спосоности от европейските държави, допълни Запрянов.

Над 46 проекта са предложени от страни от ЕС. България не е предлагала, но е анализирала 12 и е определила 5 приоритетни проекта. Ако бъдат одобрени, ние ще инвестираме заедно с другите страни.  До 11 декември трябва да кажем към кои проекти се присъединяваме. Ще има план с какви инвестиции ще участваме. Ще участваме в проекти, които са нужни на България. Част от тези неща са в трите проекта. Второто условие е да имаме налични средства за инвестиране и да търсим и участие на българската отбранителна индустрия. Има високи изисквания и  на технологично ниво, и като оперативна съвместимост, и като гъвкавост. Може да искаме да се присъединим, но трябва и да отговаряме на условията, подчерта заметник-министърът.

Ще предложим нов проект за самолета и бойната машина. Капиталовите разходи в бюджета а 2018-а ще бъдат достатъчни за проекта за самолет и бойна машина. Това решение е взето на ниво българско правителство и ще бъде изпълнено. Разсрочването във времето дава възможност за финансиране и на трите проекта. Проектът за сухопътните войски зависи от сторнираните средства на пректа за ВВС, каза още Атанас Запрянов.

Длъжни сме със собствени сили да носим еър полисинг по Закона за отбраната и въоръжените сили. Това е грижа на правителството- поддържането на МИГ29 , докато имаме нови самолети. Ние не изпълняваме съвместна мисия, защото не можем сами, а защото има такова решение на НАТО. Румъния също го прави, а също и Полша. Това се прави с цел подобряване на оперативното съвместимост. Въздушните операции са не само под национален, но и под натовски контрол, допълни Запрянов.

Запрянов коментира и сумата от 100 милиона повече в новия бюджет за отбрана:

Образованието и националната сигурност са приоритет в новия бюджет. Искахме повече, но сме доволни. В момента се работи упорито по въпроса за конкретното повишаване на заплатите. Ще има диференциация, за да бъде справедливо увеличението, каза още Атанас Запрянов.

Прочети цялата публикация