БНР | 19.11.2017 10:06:48 | 144

Вокален ансамбъл "Славяни" премина с песен от казашките степи до Дунавската равнина


Макар и създаден само преди броени месеци, новият вокален ансамбъл "Славяни" към Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов", дирижиран от Славил Димитров, дава заявки да се превърне в проект, който работи за разнообразяването на концертния хоров пейзаж у нас.

"От казашките степи до Дунавската равнина" беше наречена програмата, която "Славяни" представиха на 14 ноември в концерт на сцената на зала "България".

Непокорният дух на казаците, вятърът на степите, галопът на конете, красотата на житните поля, нежността на българката, тихата вечерна скръб и радостта от новия ден… Цялата пъстра мозайка на живота на хората от Волга до Струма през вековете, вплетена в песните на народите, обитаващи тези земи и на големи композитори, претворили тези песни в своето творчество - така анонсира събитието Софийската филхармония.

Към това диригентът Славил Димитров добави веднага след слизането си от сцената специално за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":
Леката музика е всъщност много тежка - ако изобщо можем да наречем лека музика тези сериозни обработки на руски фолклор, на казашки и украински песни. Много е тежко за изпълнение, но пък е толкова приятно като се види реакцията на публиката след това.

Следващият концерт на вокален ансамбъл "Славяни" ще бъде на 14 февруари 2018 г. - с посвещение и на виното, и на любовта. А Националният филхармоничен хор "Светослав Обретенов" с диригент Славил Димитров - победители в анкетата "Музикант на годината 2016" на предаването "Алегро виваче", ще имат участия в предколедната културна програма на столицата. На 21 ноември съставът ще бъде част от концерта "Богородични песнопения", в който ще се включат и други хорови състави, а ще звучат хорови творби от прегледа „Нова българска музика 2017“ и Богородични песнопения от композитори от XVII до XXI век, византийски и грегориански монодии.

Прочети цялата публикация