БНР | 20.11.2017 10:19:27 | 82

България по пътя на финландското "образователно чудо“


Шестата национална образователна конференция на фондация "Дигитални деца" изведе като основен акцент - промяна на образователния модел у нас, който унифицира децата и не набляга на тяхната уникалност. Това ще стане чрез обучения на учители по информатика, защото програмирането е основна част от съвременното дигитално общество.

Какъв тип промени са ни необходими, така че да се доближим до новия финландски модел на образование, разказва председателката на фондация "Дигитални деца“ Ивелина Атанасова:

Да се фокусираме в това да възпитаваме и да отглеждаме самостоятелно мислещи критични личности, които умеят да поставят своите граници в технологична среда и да не губят себе си, знаейки кои са те. Това се получава, когато пречупим начина, по който работим с деца. Какъв тип промени са ни необходими на нас? Към текущия момент образованието в България е изключително подходящо за една индустриално ориентирана икономика, в която има маса долу и определени мениджъри, ръководни кадри, горе. Съвремието ни е малко по-различно. Класните стаи следва да се отворят като пространства. Образователната система трябва да се отвори като система, да бъде достъпна както за хора от бизнеса, така и за обществото.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Гергана Хрисчева.

Прочети цялата публикация