БНР | 23.11.2017 06:24:42 | 116

Иван Терзийски: Цената на ремонта на "Бели Искър" отива към 60 милиона лева


Най-накрая се предприемат действия по въпроса за ремонта на язовир "Бели Искър", каза в предаването "Преди всички" Иван Терзийски – председател на инициативния комитет за ремонт на стената на язовира:

За първи път вече имаме реални действия и мерки, които са предвидени да се заякчи стената на Бели Искър, която ние желаем от години. Така че благодарение на действията на прокуратурата, нещата започват да се случват. В последните години ние се обърнахме към прокуратурата за съдействие, лично говорихме с господин Цацаров, който в рамките на закона обеща, че ще направи всичко възможно всеки да си изпълни задълженията и нещата потръгнаха, докато преди това беше само прехвърляне на топката от инстанция на инстанция, от учреждение на учреждение, от собственици на ползватели и т. н., без никакви реални действия.

По въпроса за това кой трябва да плати за ремонта, Терзийски каза:

Тук би трябвало да се видят договорите между собственика, в лицето на държавата,  и концесионера – "Софийска вода" плюс Столична община. Би следвало в тия договори за ползване на водата да са залегнали и клаузи, които предвиждат ремонт на съоръжението, което се ползва. Но ние нямаме пълна информация какви са клаузите в договора между държавата и концесионерите.

Иван Терзийски каза и защо досега не е направено нищо:

Когато няма желание да се инвестира в нещо, а всичко опира до пари и то немалко пари, тогава вече се намират хиляди причини, че не може да се избере проект. Проектите са много добре изработени, на високо ниво, и трите проекта, които имат да избират, така че не е проблемът в проектите. 

Между 15 и 18 милиона парите са били преди 10 години толкова, сега в момента мисля, че отиват на 60 милиона. Това е ремонт, който е разделен на две фази, като първата е направена още преди 15 години. Това е ремонт на водната част на стената и е направен един водозащитен екран. Но основният ремонт, който е откъм въздушната страна на стената, който трябва да подпре и да се осигури якостта й, не е извършен, вторият етап.

Общините не са подкрепени финансово за да изпълнят предписанията по поддръжката на язовирите, каза инж. Иван Иванов – председател на Българската асоциация по водите

Ясно е, че има необходимост от инвестиции в тези съоръжения, Преди време не се знаеше кои са  собствениците. Слава богу, след положени усилия от предходните правителства, се уточни собствеността на съоръженията и тогава се каза: "Проблемът е решен, има отговорна институция, която да следи за състоянието". Още тогава Българска асоциация по водите сигнализира, че проблемът не се решава само с тези уточнения, защото в края на краищата опираме до средства. Собствениците в повечето случаи са общини или държавата и не се предвиждаше по никакъв начин те да бъдат подкрепени финансово, става въпрос за общините, за да изпълнят предписанията, които се правят. Аз в някаква степен се радвам, че най-накрая се осъзна този проблем, че не е достатъчно да се правят предписания, необходимо е да се намерят средства, въпреки че отново не чуваме откъде ще дойдат средствата, те очевидно трябва да дойдат през Републиканския бюджет.

Иванов каза кой трябва да плати ремонта "Бели Искър":

По въпроса за "Бели Искър", проблемът е малко по-специфичен, тъй като това съоръжение е правено за целите на град София. През повечето време на съществуването си е било собственост на Столична община, но с промени в Закона за водите преди 5 години стана държавна собственост, която обаче се експлоатира по силата на концесионен договор между Столична община и "Софийска вода" и това прави невъзможно да към момента да се уточни кой трябва да инвестира, кой трябва да извади парите. Но този въпрос опира до следното – или трябва софиянци през цената на водата да платят тези 60 милиона, или трябва солидарно със софиянци, цялото население в България през данъците, които плаща към държавата, да покрие този ремонт. 


Прочети цялата публикация