БНР | 08.12.2017 13:10:36 | 93

В. Тодоров: Медийните ограничения, наложени на САЩ от Русия, са предшествани от санкции срещу Москва


Броени дни, след като президентът Владимир Путин подписа скоростно приетият в двете камери на руския парламент Закон за регистриране на медии в страната като чужд агент, Министерството на правосъдието обяви 9 имена на такива медии. Руските депутати направиха това в отговор на решението на правосъдното министерство на САЩ да се регистрират като агенти на чуждестранно правителство, финансираните от руски бюджет, телевизия RT и излизащата на няколко езика платформа „Спутник“.

Това е пренасяне на съперничеството в медийната сфера. Това е печално за нас, защото аз смятам, че това е обществена сфера, в която трябва да се стъпва внимателно. Тя  е прекалено крехка и без това. Това коментира в интервю за предаването „Хоризонт за Вас“ Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР в Русия.

Става дума за ограничаване на дейността на Радио Свобода, на "Гласът на Америка", 6 филиала на Радио Свобода и един общ проект на Гласът на Америка и Радио Свобода. Смехотворно е ограничението, което те получават. Те няма да имат достъп до Държавната дума. От руското външно министерство побързаха да заявят, че няма да има ограничения за журналистите по време на президентската кампания. Всъщност, тези взаимни ограничения в медийната сфера са подготовка за президентските избори в Русия през 2018 година. Така както Русия се готви за тях, така и САЩ се готвят с всички очаквания от двете страни. Причината за засиленото внимание на медийната сфера е от 2010 година, когато бяха направени промени в Закона за изборите в САЩ, бяха премахнати някои ограничения за начините и обемите на събираните средства. Това позволи в кампаниите да се набират големи суми и от тук дойдоха и съмненията за руската намеса.

Според Тодоров, няма да се стигне до спиране на някоя от медиите. Той подчерта, че Законът за чуждестранните агенти е закон, който съществува в САЩ и се прилага от Министерството на правосъдието и всъщност Русия копира един съществуващ модел като вид антисанкция: Естествено влиянието на американските медии е много по-силно, мощно и по-финансирано, така че не бих нарекъл и битката равностойна. По-скоро е опит да се отговори на санкциите. Разбира се тази медийна война е в очакване на един по-разширен списък на санкции, които предстои САЩ да въведат срещу Русия. Очаква се това да стане края на януари, началото на февруари следващата година и вероятно в него ще бъдат включени лица, фирми, които са с близка връзка с руския политически елит.

Тодоров добави още, че този вид натиск върху Русия, ще редуцира обкръжението на Владимир Путин и ще намали подкрепата за него на президентските избори: Тук е по-скоро опит двете страни, на по-ниско ниво, да тестват отношенията си и да търсят механизми на помирение. Може би, следващата стъпка, ако нещата не се успокоят, би могла да бъде на взаимни отстъпки в хуманитарната сфера. Но мисля, че ще има още едно изостряне на отношенията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация