БНР | 11.12.2017 11:51:39 | 429

Пътуващата изложба "Свидетели: Памет на концлагера "Белене" е в София


Първата по рода си пътуваща изложба „Свидетели: Памет на концлагера „Белене”, посветена на жертвите на най-големия лагер за политически противници на тоталитарното управление на БКП, тръгва от сградата на Държавния архив в София.

Президентът Петър Стоянов използва  ефира на предаването "Хоризонт до обед" за да благодари на всички хора, които имат участие във възкресяването на истината за комунистическия режим. Те наистина заслужават нашата обществена благодарност.

Въпросът е обществен, национален, защото е обидно да се гледа на България като на единствения лоялен сателит на бившия Съветски съюз - държава, чиито граждани не са оказали никаква съпротива на съветизирането на страната. Това изобщо не е така! 

България беше осеяна с концлагери, в които съпротивата срещу режима беше тотално смазана и може би това е една от причините българското общество да се лиши от Унгарските събития, от събития като тези в Чехия и Полша... Категорично смятам, че българското общество е длъжник за възкресяването на тази част от българската история.

Директорът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев изтъкна, че изложбата е предоставена от фондация Плевен и от католическата общност в Белене . Огромна е заслугата на журналиста Христо Христов и  на католическия свещеник Паоло Кортези, но ние обогатяваме тази изложба, тъй като добавяме към нея материали, които се съхраняват при нас - едни великолепни рисунки на известния земеделски деец и бивш лагерист Крум Хорозов, едни графични портрети на емблематични фигури, които са се озовали в ролята на лагеристи ... писма и картички на лагеристи до техните семейства, както и документи на централните органи на БКП свързани с откриването и закриването на лагера .

Журналистът Христо Христов изтъкна, че целта на изложбата е да не забравяме жертвите на  най-големия лагера за политически противници на БКП. 

Това са 18 пана към този момент. във всяко са цитирани писмени или устни свидетелства на  хора, които са оцелели и са оставили своя разказ. Подборът е направен така, че и 20-годишни младежи да дойдат на изложбата, да могат да се запознаят със случващото се от създаването на лагера и въдворяването на първата група до това по какъв начин са били освобождавани.

Прочети цялата публикация