БНР | 18.12.2017 07:02:45 | 144

Петър Чолаков: Симеонов влиза в сблъсъци с Борисов, за да не бъде приеман от избирателите си като част от статуквото


Казусът с мораториума върху реимбурсирането на иновативните лекарсства е типичен сценарий, който виждаме в поведението на ГЕРБ вече трети мандат. Това е роля, която самият Борисов си е избрал - пускат се сигнали в различни посоки, а Борисов се намесва накрая, за да отговори на  обществените очаквания. 

Това каза за пердаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ политологът Петър Чолаков и обясни:
Мнозинството в парламента прие този бюджет на Касата, включително с мораториум. Последва ветото на президента,  според мен - , добре обосновано решение на президента Радев, юридически подкрепено с аргументи -  след което ветото беше отхвърлено, а сега виждаме Борисов, виждайки, че това е една тема, по която има много голяма обществена чувствителност, се намесва, давайки сигнали в точно противоположната посока.Не съм специалист в областта на здравеопазването и не мога да коментирам тези въпроси, но тук има политически интереси. Като политик господин Борисов се ориентира по това, което очевидно се налага като преобладаващо мнение в обществото. Това е една тема, пак казвам, по която има голяма обществена чувствителност и би могла да се използва от опозицията, както показа фактически отхвърлянето на ветото. Открои се ясно коя е опозицията в парламента. Видяхме как гласува "Воля" - с мнозинството.
Чолаков коментира и последните социологически изследвания, които отчитат стабилен рейтинг на президента Румен Радев и омбудсмана Мая МаноловаТова са позиции, които са много благодатни от гледна точка на това човек да трупа рейтинг на тях, защото една е позицията на един министър, на един политик или, ако щете, на един кмет, където най-различни политически интереси се преплитат и възможността да бъдат засегнати те е много по-голяма. От тази гледна точка и Радев, и Манолова имат възможност наистина да трупат точки и да градят някакъв рейтинг, но аз бих обърнал внимание върху нещо друго. Прочуванията показват, че съотношението на силите между политическите партии, не говоря за отделните фигури, е в едно замръзнало състояние, просто един фиксиран кадър, който продължава вече месеци наред въпреки всички скандали, които имахме, свързани с управляващите.Според експерта ексцентричното поведение на "Патриотите" е опит да спасят рейтинга си:Пред господин Симеонов, както и пред "Патриотите", стои една много сложна задача. Тези партии - популистката радикална десница, националистите, няма значение точно как ще ги наричаме, са популярни, когато не са във властта. Влязат ли във властта, биват "опитомени" и започват да бъдат възприемани, включително и от техните избиратели, като част от статуквото.  От тази гледна точка, господин Симеонов всячески се опитва да се разграничи, да покаже, че не е някакъв послушен слуга на господин Борисов. Той се опитва, влизайки в един остър сблъсък и предизвиквайки Борисов  тези изказвания, да покаже, че не е зависим от него.Европредседателството едва ли се отразява по някакъв начин върху политическите предпочитания на хората и начина, по който те биха гласували, дали те биха били по-критични към властта или не, коментира Чолаков. В това отношение високият рейтинг на ГЕРБ по-скоро се дължи на липса на реална алтернатива, отколкото на предстоящото председателство.

Прочети цялата публикация