БНР | 18.12.2017 09:18:49 | 79

Жертви на трафик плетат шалове, за да имат препитание у нас



Социалното предприятие "Либърти", което се намира в България осигурява на жени - жертва на трафик възможност да плетат шалове,  които стигат до цял свят. Част от средствата отиват за тези жени, а друга - за превенция.

Това съобщи в предаването "Преди всички" Александър Киров. Ръчно изплетените шалове са българският начин, но А21 има офиси в 12 държави, добави той. 

Идеята на това така наречено социално предприятие "Либърти" е дами, които са били жертви на трафик и вече са спасени и искат отново да изградят някакво ново, стабилно бъдеще, да започнат да плетат шалове. Разбира се, ако не могат да плетат, първо се научават, тоест получават някакъв занаят, с който могат да си изкарват собствена прехрана, и започват да плетат тези шалове. Средствата, които се печелят от тези шалове, отиват разбира се, за тях, тоест те си получават надница, получават си заплата, така че наистина да могат отново да се издържат, да имат независим живот. Част от средствата, разбира се, отиват за разпространение на всичко това, което правим, тоест било то за някоя кампания, за някоя инициатива, за материали, разбира се. Ние сме буквално  един малък бизнес. Основната част от финансите наистина отиват за спасените жертви. Шаловете могат да бъдат видяни на нашия сайт А21.БГ.В България най-силният инструмент за превенция е националната телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100. Хората се обаждат, когато се намират в ситуация на трафик или просто за да получат информация. За последните близо две години на телефона има над 1000 обаждания. От тези 1000 обаждания повече от 400 обаждания са били реален случай, свързан с трафик на хора или някакво конкретно съмнение. След всяка една публична, било то онлайн или офлайн-кампания, която направим, обажданията се повишават драстично и предимно са обаждания с цел хората да получат информация.

Прочети цялата публикация