БНР | 19.12.2017 11:23:48 | 322

Петър Щурм Константинов: Никой няма да иска нови избори през 2018-а


За първи път от известно време България изобщо не е уникална и е част точно от това, което се случва навсякъде по света и политическата 2018 г. едва ли ще е много по-различна. Такава вътрешнополитическа равносметка за отминаващата 2017 г. и прогнози за 2018 г. направи за слушателите на Програма „Хоризонт“ на БНР политологът Петър Щурм Константинов.

Според анализаторът водещото събитие в политическия живот на страната през 2017 г. е създаването на настоящото правителство на ГЕРБ и обединените патриоти.

Голямата новина по-скоро беше в това, че е управленска коалиция между ГЕРБ и крайно десни, националисти, патриоти и така нататък, се оказа, че не е нещо толкова странно и започва да се случва навсякъде по света и в Европа.

Той отбеляза, че формулата на сегашното правителство е благоприятна и за двете политически формации. Все пак той не очаква повишаване на доверието към управляващите, защото, по думите му, настоящото правителство веднага е успяло да се свърже с немалко скандали.

Константинов смята, че в предишната коалиция, в която участваха ГЕРБ  и Реформаторския блок е имало много повече междукоалиционни и междупартийни спорове, отколкото в настоящата.

В момента ГЕРБ и патриотите се чувстват по най-комфортния начин, по който са се чувствали досега.  Според мен това е част от този процес, който тече наистина навсякъде по света – една реидеологизация на политиката, в която дясното става по-дясно и лявото става по-ляво и центриският консенсус, който досега съществуваше, вече го няма по този начин.

В коментар за ролята на президента през 2017 г. Константинов отбеляза, че Радев се опитва да бъде в известна степен опозиция на управляващата коалиция, но:

Аз лично имах може би малко по-високи очаквания към него. Очаквах, че ще се превърне в трън за гнилата политическа система.

Според Константинов БСП е станала истинска опозиция и контрапункт на управляващите на изборите, на които спечели почти един милион гласа, но в последните месеци столетницата не успява да намери новата роля в новия политически пейзаж в България и навсякъде по света и не успява да застане толкова ясно като контрапункт на ГЕРБ в парламента или в общественото говорене, но все пак стои като единствена алтернатива към този момент.

Политологът не разпознава достатъчно леви послания, различни от тези на управляващите – нови идеи за управлението на страната, които да дадат инициативата на БСП.

Все пак покрай последните дебати, които бяха свързани с мораториума за иновативните лекарства БСП е успяла да спечели точки в общественото мнение, смята анализаторът. Тези дебати според него са допринесли и за рейтинга на президента.

Константинов бе категоричен, че  нито една от партиите не желае нови избори точно сега:

Предполагам, че и в следващата една година никой няма да иска нови избори, прогнозира той.

Според него през 2017 г. отношенията между  БСП и ДПС не са станали нито по-близки, нито по-далечни. Политологът определи като много малка вероятността Ахмед Доган да се върне в политиката.

В първите месеци на новата година ще си говорим предимно за европредседателство, но ще има позиция, която постоянно ще говори на висок глас срещу управляващите, докато Бойко Борисов ще обяснява как трябва всички да се обединим, да сме спокойни и да не се излагаме пред чужденците, прогнозира Константинов:

Ако има големи скандали, те най-вероятно ще започнат веднага след председателството, допълни той

Константинов  заключи гостуването си в студиото на „12 плюс 3“  с коментар за малките извънпарламентарни партии, като отбеляза, че в левия политически спектър не вижда възможност малките леви партии да бъдат значим политически фактор, а в дясно „нов Реформаторски блок няма как да се случи:

Така наречените малки партии вдясно или в демократичната общност е, че не изчезнаха напълно от пейзажа на общественото говорене. Отрицателното е, че не успяха да се позиционират като някаква извънпарламентарна алтернатива. А между другото на следващи избори, след години, когато има, изобщо в политическото говорене в периода дотогава, е много важно да се каже, че ще има ясно разделение между системните и антисистемните партии – между тия, които са вътре в парламента и тия, които в момента не са в парламента. И това ще бъде една от осите, по които ще се спори и ще се говори.

Запис на интервюто с политолога Петър Щурм Константинов можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация