БНР | 20.12.2017 07:48:42 | 129

Съвременните проблеми в сферата на киберсигурността


Фейсбук злоупотребява с данни, според германската антимонополна служба, прехвърляйки потребителски данни от трети източници. Проблем е събирането на данни извън социалната мрежа Фейсбук и включването й във Фейсбук - акаунт. Това се случва дори ако потребителят не натисне бутона "Харесвам", но разглежда сайт, който включва тази опция. От Фейсбук твърдят, че спазват правилата на ЕС за защита на личните данни и че съблюдават и новата директива за регулации, която влиза в сила през май 2018 г.

Лондон отчита растяща заплаха от руска пропаганда и кибератаки

Русия е все по-голяма заплаха и е готова да използва пропаганда, диверсии и кибератаки, за да разклати устоите на Великобритания и останалата част от Европа, заяви британският съветник по въпросите на националната сигурност Марк Седуил, цитиран от Ройтерс.

Седуил обвини Русия, че разпространява фалшиви новини в медиите за поведението на военнослужещи в Източна Европа, където НАТО разположи свои сили, а целта била да се подкопае легитимността на присъствието им там. Той обвини Русия и че се е намесила в неотдавнашните избори във Франция, макар да посочи, че така или иначе това не е имало особен шанс да повлияе на резултатите.

Киберсигурността определено е под заплаха. Засега целта все още е да се намери балансът между свободата и сигурността, между правата, регламентирани в Европейската харта за правата на човека и интереса на обществото за защита от кибератаки и киберпрестъпления, казва председателят на Агенцията за електронно управление – Росен Желязков:

Киберзаплахите придобиват водеща роля. Статистиката от 2016 година, а тя ще бъде потвърдена и надвишена през настоящата, говори, че над 4 хиляди атаки на ден са злонамерен софтуер и над 80 % от европейските компании са засегнати или са били атакувани поне веднъж за последната година. Европейската икономика търпи загуби, които ще наближат 300 милиарда на година, следствие на киберпреспления.

В началото на следващата година Агенцията за електронно управление стартира национална 6-месечна кампания за киберхигиена – „Няма да ме хакнат“.

Има сериозни атаки в голям обем и никой не е защитен от тях, каквито и мерки да се вземат, каза националният координатор по киберсигурността Георги Шарков:

По време на нашето Председателство различните аспекти се събират и наистина киберпространството ще бъде дефинирано като това пространство, в което вече живеем.

Божидар Божанов откроява фалшифицирането на новини като новото поле сред киберпрестъпленията.

Действията по киберсигурността в наши дниq по време и на предстоящото Българско председателствоq включват пакет с мерки за по-добра подготовка и по-добра реакция, нови технологии, схеми за сертифициране, обобщи еврокомисарят Мария Габриел:

С една дума – всичко ще бъде онлайн и всичко ще бъде уязвимо. Само по себе си всяко устройство може да бъде по-защитено, но всички устройства са свързани и те могат да бъдат атакува ни от разстояние. Изготвихме планове за създаване на реални паневропейски схеми за сертифициране. 

Чуйте още по темата в репортажа на Таня Милушева.

Прочети цялата публикация