БНР | 03.01.2018 13:38:45 | 269

Силвия Георгиева: Държавна подкрепа за допълнителните разходи по сметоизвозването ще бъде критично важна за някои общини


В краткосрочен план могат да бъдат разрешени проблемите с боклука в общините, в които все още не действат новите регионални депа за отпадъци.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ новият изпълнителен директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, която беше избрана във вторник. Тя припомни:

От 1 януари 2018 година трябваше да бъдат закрити всички стари депа в общините и отпадъците, които се генерират на цялата територия на страната, да се извозват само в регионалните депа. В повечето общини тези депа вече са закрити, регионалните са построени и отпадъците вече се извозват. Има на някой места, основно в Югозападна България, регионални системи, които все още не са завършени -  на изградени регионалните депа или дори някъде не е започнало изграждането, например край Благоевград. Там общините, които вече са закрили старите и нямат право да ги ползват, на практика се получава, че от първи януари няма къде да извозват отпадъците си. В допълнение, друг проблем който отчитаме, е че някои от регионалните депа все още нямат избран оператор.

Такъв е  случаят с регионалното депо в Пазарджик, където беше обявено бедствено положение, обясни Георгиева.

За тези случаи през месец декември беше прието едно постановление на Министерски съвет, което дава краткосрочно решение на проблема - където няма изградено регионално депо, общините ще возят в най-близкото съседно, разбира се, отчитайки варианти да не се оскъпяват с много разходите  и да бъде осигурено почистването на цялата територия на страната

Така се осигурява непрекъсваемост на процеса, но решението е краткосрочно, отбеляза Георгиева. За дългосрочно решение е необходимо навсякъде да бъде приключено строителството или избора на оператор.  Някои общини прибягват до въвеждането на бедствено положение, защото трябва да  финансират цялата система за управление на отпадъците през такса „битови отпадъци“, която е разчетена с транспортни разходи за специфичните разстояния:

Ако се наложи да возим по-надалече, не навсякъде план-сметките ще издържат, предупреди Георгиева, според която държавна подкрепа за допълнителните разходи може да се окаже „критично важна“ за някои общини.

Въпросът за смяната на модела за изчисляване на такса „Битови отпадъци“ и за нейния ръст от години стои на дневен ред пред цялото общество. От страна на бизнеса,  от наша страна постоянно водим разговори как да се промени моделът, така че да се въведе най-после европейското изискване за принципа, че замърсителят плаща. Ние нееднократно сме подчертавали, считаме че законодателно трябва много ясно да се определи както кой колко плаща, така и кой понася разходите за управление на отпадъците.

Моделът трябва да бъде променен до 2020 година, но това не означава, че таксите ще бъдат увеличени, изтъкна Георгиева, която отбеляза, че отпадъците намаляват през годините. 


Прочети цялата публикация