БНР | 06.01.2018 10:12:16 | 317

Доц. Здравко Попов: Европа се намира в период на отрезвяване



Макрон се нуждае от това да придобие някакво значение, някаква тежест, особено сред по-старите лидери на ЕС. Той е своеобразен политик аматьор, който иска да се професионализира в степен, в която да стане лидер на ЕС. Той е амбициозен и затова не мога да бъда категоричен, дали това изказване е симптоматично относно проблемите на Европа или това е субективно, свързано с опита на Макрон да придобие някаква самоличност. Това каза в интервю за предаването „Събота 150“ експертът по Европейска политика доц. Здравко Попов по повод на изявлението на френския президент Еманюел Макрон, че развитието на ситуацията в Турция не й позволява да се присъедини към ЕС.

Доц. Попов коментира и опитите за съставяне на правителство в Германия. Според него няма да се получи коалиция между Социалдемократите и ХДС: Възможно е да видим един модел на управление, който Германия не познава от времето на Втората Световна война насам, а именно управление на малцинство, т.е. правителство на малцинството. Мисля, че вероятно ще се заложи на този модел предвид факта, че има някаква изчерпаност на управлението и на политиката на канцлера Ангела Меркел. Нови избори биха отстранили Меркел от оперативната политика завинаги и ,може би, необходимостта Християндемократите все още да помислят за наследството на Меркел, има някаква нужда от известен период на управление. Засега няма ясен лидер. Не е много ясен кой би сменил Меркел и кой евентуално би бил един бъдещ канцлер.

По отношение на Брекзит, експертът коментира: Брекзит е едно оперативно предизвикателство, дори технологично. Той отдавна не е политическо предизвикателство, защото това не е референдумът, който се проведе, а един много дълъг процес, който започна след Маахстрийски договор.

Доц. Попов смята, че желанията за промяна в миграционната политика на Европа ще продължат: Вишеградската позиция имаше ефект и своеобразен успех. Тя беше част от това отрезвяване. Ние се намираме в период на отрезвяване. Ние гледаме на европейския проект по един много рационален начин. Гледаме като ползи и вреди – какво е полезно като си член на ЕС и кое не. Бежанската политика беше един тест и беше ясен симптом, че Европа е отрезвяла. Виждаме, че този по реалистичен модел на управление има ефект и той възстановява някакъв своеобразен политически реализъм в цяла Европа. Мисля, че следващото поколение ръководители на институциите в Брюксел ще бъдат реалисти, а не ентусиасти. Следователно тези процеси, които виждаме, особено проблема с бежанците, е един от важните въпроси да прогледаме европейската интеграция като една реалност, а не като една утопия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация