БНР | 08.01.2018 07:02:34 | 259

Политолог: Не можеш да си интегрална част от нещо и неутрален посредник между него и друго нещо


В турските медии има консенсус около посланието за толерантност, което беше отправено по време на визитата на Бойко Борисов в Турция. Повечето издания поставят акцент върху откриването на църквата Свети Стефан, не е толкова върху свещите на президента Реджеп Ердоган и премиера Бинали Йълдъръм с Бойко Борисов. Включително англоезичните издания имат свои материали за значението на църквата, за нейната културна история… Много истории за желязната църква намират място в специализираните сайтове за туризъм, за култура и за живот в Истанбул, голяма част от които са международни.

Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ журналистът Марян Карагьозов – кор. на БНР в Истанбул. Темата за започващото българско европредседателство е била широко застъпена в турските  медии, но се поставя в контекста на европейските отношения, а не толкова на двустранния диалог между България и Турция, допълни той и даде за пример в „Хюриет“, чиито анализатори са по-съсредоточени в отношенията Турция - Германия и Турция * Франция след визитата на Ердоган в Париж и заявлението му, че Турция няма да проси влизане в ЕС

Кратки са съобщенията в турската преса за продължилата около 90 минути срещата на 4 очи между Борисов и Ердоган, на която, според българско онлайн издание, Борисов се е застъпил за арестуваните журналисти, а  турският президент е поискал ясен отговор на въпроса дали има ли шанс Турция да бъде част от Европа. В Турция няма информация дали на срещата е бил поставен въпросът за съдбата на българите в турски затвори.

Журналистът от сайта  24rodopi.com Илхан Андай допълни:

Всъщност нещо много хубаво се случва на България, но го прави Ердоган, а когато Ердоган прави нещо, той събужда всички нездравомислещи анализатори и политици в България. В следващите дни ще има много интерпретации! Очаквайте в следващите дни дори Корнелия Нинова да търпи, да търпи до един момент, когато и тя ще има повод да отбележи че Бойко Борисов "се гърчи"заради Ердоган.

Вярвам, че на срещата на 4 очи  Ердоган е изразил очакванията си, че Бойко Борисов, на  всички срещи в България по време на Европредседателството, ще отбележи голямата промяна в Ердоган, голямата промяна на Ердогананова Турция. Затова техния министър-председател отбеляза в едно изречение че „това е ход на толерантни хора“ - за църквата.  Всъщност, това не е единственият храм на хора от друга вяра...в Одрин беше възстановена синагога, като се има в предвид, че в Одрин има само един евреин.

Андай е категоричен, че скоро и България ще предприеме реципрочни мерки за възстановяване на мюсюлмански храмове у нас:

Бъдете сигурни че следващите дни Бойко Борисов ще разговаря с главния мюфтия Мустафа Хаджи. Мустафа Хаджи, бъдете сигурни, че вчера е разговарял с вицепремиера и отговорник за България Хакан Чавушоглу и там е споделил, че големият проблем на мюсюлманската религия в България са 80 вакъфски имота, които държавата не ѝ ги предоставя и, ако това се случи, те вече няма да имат проблем със заплатите на имамите, с ремонтите в тези храмове и така нататък и така нататък. Всичко за тях вървеше много гладкото, докато служебното правителство през март не те денонсира двустранното споразумение - знаете колко милиони постъпваха от дианета  в България. Освен това Главно Мюфтийство иска да построи още една джамия в София…

Много интересни неща, но най-куриозното е че в тази атмосфера, където си говориха на „тайпи“ и на „братко“, Бойко Борисов се крепи на власт благодарение на „Патриотите“, които изпитват неприязън, когато се повдигне темата за Ердоган.

Политологът Христо Анастасов определи реставрацията на „Свети Стефан“ като „нещо прекрасно“ но изтъкна, че е нормално в цивилизованите страни всеки  град да поддържа основните си културни паметници и това не е нещо уникално или повод за благодарност.

Другото, което трябва да ни направи впечатление,  са речите. Ще се концентрирам върху речите на българския министър-председател.  Никога не ми е минавало през ума, че ще чуя български министър-председател, който да звучи като говорител на 2 министерства на чужда държава - като говорител на турското външно и турското туристическо министерство. Това, за мен, е скандално.  Знам какво ще кажат поддръжниците на Бойко Борисов - че контекстът е труден, че трябва да сме в добри съседски отношения…  Разбира се, никой не може да иска да бъде в лоши отношения с най-големия и най-силния си съсед, но един министър-председател, който се вживява в ролята на говорител на външно министерство и министерство на туризма на съседна държава стои, меко казано, „странно“. По повод претенцията която се чува от официални, включително, най-официални източници от българска страна, че България трябвало да бъде посредник между Европейския съюз и Турция … Българските управляващи не могат да разберат - това се отнася не само до Турция, но и до Русия - че не можеш да бъдеш интегрална част от нещо и да бъдеш  неутрален посредник между него и друго нещо.

Според политолога, опитите за намеса на Турция в изборите в Германия и Холандия са довели до изкристализиране на позицията на Европа по отношение на Анкара. Доброто ченге в момента го играе Франция, а лошото ченге – Германия.

Франция си говори, изобщо, на най-високо ниво, посреща ги с всички почести, които видяхме по телевизорите, а лошото ченге -  Германия изобщо не си говори. Те двете са мотора на Европа  - Франция Германия, и показват една доста смислено отношение към Турция, обясни политологът и нарече това „политика на моркова и тоягата“.

Всъщност обещанията и позите на Борисов за посредничество, освен в пиара на турския президент, служат единствено за успокоение на един доста уплашен, защото не е добре информиран, български народ. България не може да навреди на отношенията между Европейския съюз и Турция, не може и да им помогне. 


Режимите на Путин и Ердоган се опитват да убедят света, че управлението на мнозинството е, както в миналото, управление по Божията воля. Дали една демокрация днес е истинска, или не до голяма степен се обуславя от това дали суверенът днес – народът,  е ограничен в това, което може да направи. Това, че си мнозинството не ти дава право да потъпкваш правовия ред, човешките права, върховенство на закона,  обобщи политологът, който е категоричен че твърдението, че България е малка, безпомощна и трябва да поддържа добри отношения с всеки, е мит. Страната ни е с размерите и тежестта на Гърция и Австрия, а през следващите 6 месеца има целият Европейски съюз зад себе си, допълни той.

Прочети цялата публикация