БНР | 10.01.2018 13:43:31 | 245

Ана Арке: Ще направим така, че да бъдем признати като независима страна Каталуния


Парламентът на Каталуния обжалва пред испанския Конституционен съд решението на правителство в Мадрид да приложи през миналата година член 155 от конституцията, с което бе ограничено самоуправлението на автономната област. Решението за обжалването е било взето миналия месец с гласовете на депутатите от просепаратистките партии. Против са гласували представителите на центристката партия "Граждани", на социалистите и на Народната партия, съобщи каталунският парламент в Туитър.

След произведените на 21 декември предсрочни избори най-много гласове спечели партията "Гражданите", която е срещу отделянето от Испания, но сепаратистките партии - като математически сбор - запазиха абсолютното си мнозинство в регионалния парламент на Каталуния.

Сложната политическа конфигурация направи трудни преговорите за съставяне на правителство, които - според анализатори - може да продължат два-три месеца.

Междувременно дълбокото разделение в каталунското общество остава, като всяка от страните има своите категорични аргументи.

 разговаря след изборите с привърженици и с противници на независимостта за това как те виждат процесите от тук нататък. 

Ана Арке е говорител на Международната  комисия на европейските граждани на каталунските страни. Тя стои убедено зад идеята за отделянето на Каталуния от Испания. Тя посочи и кой проблем, според нея, стои в основата на кризата в обществото:

Основният проблем е, че испанското правителство не признава Каталуния като народ и нация, без значение какъв е цветът на управляващата партия на испанската държава - независимо дали са социалисти или консерватори. В същност винаги е било така. Дори в  мита за испанската република, президентите на тези испански републики са били по-същия начин алергични към произхода на Каталуния и нейната идентичност. Това е един непрестанен отказ  от страна на испанската държава, на всичко свързано с каталунската идентичност, самоопределяне и независимост. Те просто не искат да се съгласят да признаят Каталунците за нация. Това бе и причината бъдат свикани избори на 21 декември, защото те решиха да уволнят законното, легитимното и демократично избрано правителство и парламент на Каталуния като наказание само за това, че каталунците искаха да изразят себе си пред  урните на Референдума. Така  че изборите се състояха при напълно неблагоприятни условия: половината от правителството са в изгнание или в затвора, без никаква причина и присъда. 

Арке сподели и каква е визията й за бъдещето на региона, ако Каталуния се отдели от Испания:

Това, което смятаме е, че е много позитивно Каталуня да бъде Република и се виждаме като европейски граждани в границите на ЕС. Но ако ЕС  реши да ни прогони и да ни накаже, само защото сме гласували в полза на независимостта, това ще бъде най-голямата немилост и  това ще е извън всякакви нормални политически практики. Не можете да имате наполовина европейски граждани, които до сега са живели като европейци и изведнъж да им кажете, че те не са такива. това е пълна глупост. Очевидно ще има технически решения и ще направим така, че да бъдем признати като независима страна  Каталуния - Република, разбира се, не би могло да е по друг начин. И  разбира се, въпреки неблагоприятните обстоятелства, демокрацията в полза на независимостта  ще спечели отново с абсолютно мнозинство в Каталунския парламент. И ние,  както винаги,  с диалог и социален консенсус ще работим от сърце и  по позитивен начин, за да консолидираме нашата каталунска република, като израз на свободата, справедливостта,  равенството и мира. Защото  трябва да си припомним, че тези демократични стандарти и ценности, които вече споменах не се случват просто така. Мирът може да се случи само там, където има свобода, справедливост и равенство.

Франсес де Карерас е един от създателите на Партията Ciudadanos (на Гражданите), която спечели най-много гласове на регионалните избори в Каталуния. Той е известен преподавател по Конституционно право, създател на Манифеста през 2005г., с който се поставя началото на партията Ciudadanos:

Каталуния няма да престане да бъде част от Европа - нещо, което не е истина като се имат предвид европейските  договори. Казаха, че това ще бъде много добре за икономиката, а в същото време почти 3000 фирми се преместиха в Испания. Но, преди всичко, породиха омраза към Испания, казвайки че вината за всички политически, икономически и социални проблеми на Каталуния е в принадлежността към Испания. Всичко това според мен, очевидно няма никакво основание. Точно обратното - да бъде част от Испания и част от Европа е полезно за Каталуния, която е най-богатата част на Испания. По традиция и съвсем до скоро беше така. Това, което породи движението за независимост, е страх в инвеститорите през последните два-три месеца. Освен това доведе до състояние предишния президент да отиде в Брюксел и да твърди, че е законен президент, но никой европейски орган не го приема - и никога не го е приемал. Той представя една фалшива история на Каталуния по отношение на Испания. Така сме изправени пред един вид национализъм „на идентичността”, който винаги е водил до конфликти и войни в Европа. 

Франсес де Карерас коментира и различните видове движения за независимост и отделяне и какво ще от сега нататък бъдещето на Европа, на ЕС:

Смятам, че в Европа национализмът е свързан с крайно десните партии, които са против емиграцията, които са против ЕС, защото са националистични партии, вярващи в независимостта, а не във взаимната зависимост в Европа. До момента те не успяват. Да имаха увеличаване на гласовете и популярността, но и не може да се каже, че са триумфирали в своите държави. В основата си Брекзит също е форма на национализъм. Т.е., англичаните искаха да излязат от Европа, за което в последно време вече съжаляват, както показват проучванията. Шотландците не го искат. Не го искат и жителите на Северна Ирландия. А и в самата Англия проучванията показват мнозинство на хората, които не подкрепят Брекзит. Живеем във време на обединение на Европейската общност, във време на важни световни промени, във време на икономическа глобализация. Трябва да се създават икономически блокове, за да може европейските фирми да са конкурентни - и не е момента да се разцепваме.

Интервютата с Ана Арке и Франсес де Карерас чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация