БНР Стара Загора | 11.01.2018 09:19:24 | 443

С близо 105 млн. лв. бюджет ще разполага Община Стара Загора

Прогнозната рамка на бюджета на Община Стара Загора за 2018 г. е 104 679 000 лв. Това стана ясно на проведеното снощи обществено обсъждане. На него присъстваха кметът Живко Тодоров, заместниците му Иванка Сотирова, Красимира Чахова и Янчо Калоянов, както и главният финансист Цанка Ганева.

“Философията на предлагания бюджет е следната: На първо място – данъците и таксите в Стара Загора няма да се вдигат и през 2018 г., както не са вдигани от 2012 г. насам. Това е важно да се каже, тъй като Общината – това сме всички ние, затова колкото съберем, толкова успяваме и да разпределим”, каза кметът Живко Тодоров.

Той уточни, че в Стара Загора местните данъци и такси са  едни от най-ниските в страната. Данък сгради например при нас е 1,45 промила, докато средно за по-големите общини е 1,75. Такса смет за бизнеса е 3,5 на хиляда, за гражданите – 1,5, което е едно от най-ниските нива за големите градове в страната. През последните години в повечето общини се наблюдава увеличение на данъка за моторни превозни средства, докато в Стара Загора той не е пипан. Данъците няма да се променят, независимо че е повишена минималната работна заплата в страната, има повишена инфлация и цени на услуги. „ Това означава, че или трябва ние да сме по-ефективни, за да можем със същите пари да поддържаме същия стандарт, или да използваме възможностите на европейските проекти в по-голяма степен, за да реализираме повече обекти”, обясни Живко Тодоров. По думите му събираемостта на приходите от данъци и такси е оптимална и една от най-високите в страната. Използват се максимално ефективно и европейските фондове, за да се добавят  външни средства към бюджета.

“Перфектният бюджет е този, който отговаря на всички необходимости на гражданите в общината. Ясно е, че такъв нито при нас, нито в България няма. Възможностите ни са много по-малки от необходимостите. Затова ние сме се опитали да направим балансиран бюджет, който включва най-важните според гражданите въпроси”, каза още Живко Тодоров. Според него най-належащи са ремонтът на залата в Синдикалния дом, решаване на проблема с вътрешното оформление на Музей “Литературна Стара Загора”, ремонт на закритата лекоатлетическа писта до стадион “Берое”, за да може да се използва за тренировки и през зимата, а и да даде възможност тук  да се правят лагери на национални състезатели. Продължава и  политиката за обновяване на образователната инфраструктура с ремонти на училища и детски градини. В бюджета има заложени средства за подобряване на инфраструктурата, междублокови пространства, улици и тротоари. Ще се ремонтират читалища и кметства по селата.

Живко Тодоров обясни и предназначението на средствата от дълга от 10 млн. лв., който Общината предлага да поеме.  Те са за мостово финансиране – пари, които са на разположение за разплащане на проектите, по които се работи. Тези средства се възстановяват на Общината веднага, след като проектът бъде изпълнен качествено и отчетен според правилата на европейските фондове.

Прогнозната цифра за общата рамка на бюджета е 104 679 000 лв. Преходният остатък от м.г. ще е около 4 млн. лв. Приходите от държавни дейности са в размер на 59 920 000 лв., а от местни 44 759 000 лв. „Прави впечатление, че 70% от парите по държавните дейности са за образование, следват социалните дейности и др.”, уточни Цанка Ганева. В структурата на разходите парите за образование заемат 44% от общия обем на бюджета. Над 7.4 млн. лв. са заделени за социално осигуряване и грижи, малко над 6 млн. лв. са парите за здравеопазване, а 17.2 млн. лв. са предвидени за жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда.

Общо 4.56 млн. лв. са средствата заложени в инвестиционната програма на Община Стара Загора. Голяма част от инвестициите, които ще бъдат реализирани тази година по Оперативна програма “Региони в растеж”, са в размер на 56 млн. лв. Повечето от проектите, за които има подписани договори за безвъзмездна финансова помощ, вече са стартирали.

Акцентите в инвестиционната програма са свързани с преходни обекти от  2017 година: изработване на общи устройствени и подробни устройствени планове на парк „Бедечка“ ; на централна градска част, застрояване на част от кв. “Железник“,  на част от землището на Стара Загора- западно от кв. „ Три чучура- юг”, довършване и основен ремонт на физкултурен салон на СУ „ Максим Горки“, основен ремонт на ДГ № 24 „ Радост“, проекти за физкултурен салон ОУ „ П. Р. Славейков“ и НУ  „ Димитър Благоев“. Новите обекти  са ремонта на залата в Синдикален дом, основен ремонт на административни сгради – кметства и читалища по селата, основен ремонт и ново строителство на улично осветление, основен ремонт на закрита лекоатлетическа писта; детски площадки, нов гробищен парк, преустройство на сграда дарение от Мария Жекова в културен център за даровити деца, обзавеждане на Музей „ Литературна Стара Загора“,  проект за ремонт на Къща- музей „ Н. Лилиев“.

Цанка Ганева уточни, че предложения се приемат до 15 януари, а общинските съветници ще гласуват бюджета на сесия в края на месеца.

Прочети цялата публикация