БНР | 15.01.2018 10:51:41 | 51

Д-р Иван Кокалов: Необходимо е политическото желание, за да се смени моделът на държавното и общинското здравеопазване



За да се решат проблемите на болниците, макар че трябва да има палиативна намеса, т.е. трябва да се подпомогнат, за да не фалират, трябва да бъде намерен начин да им се отпусне финансова помощ, но за да не се наливат пари в пясъка, трябва законодателят да направи няколко неща и вносител трябва да бъде здравното министерство. Това заяви в интервю за предаването „12+3“ д-р Иван Кокалов, представител на синдикатите в здравеопазването.

Още повече като членове на ЕС, за всеки гражданин на ЕС, трябва да се осигури равен достъп до качествено здравеопазване. Такъв достъп в България не го виждам, още повече, с предстоящия фалит на общинските болници, заяви категорично той.

Д-р Кокалов посочи конкретните промени, които трябва да се предприемат, за да няма проблеми с финансирането на болниците: Първо трябва да се премахне търговският характер на държавните и общинските болници. Те не са търговци и те трябва да са регистрирани по специален закон и финансиране, така както е в много от развитите страни на ЕС. Второ – задължително трябва да се смени начинът на финансиране, тъй като този начин с пътеките създаде и корупция, и лъжа, и измама. Трябва да се промени и начинът на заплащане на труда, за да се гарантира, че ще има достатъчно персонал. /.../ Необходимо е политическото желание да се смени моделът на държавното и общинското здравеопазване. Второ – нека малкото средства, които се отделят от публичния ресурс – нека да не формират печалба в държавното и общинското здравеопазване, а да отиват за лечение на гражданите.

Той коментира и трудностите, които срещат директорите на общинските болници в страната като заяви, че е необходима промяна в начина им на работа: Колегите директори повтарят грешките от миналото, а искат промяна.

Прочети цялата публикация