БНР | 16.01.2018 07:33:29 | 325

Иванка Иванова: В между 6 и 18% от досъдебните производства се ползва безплатна правна помощ


Амбиция да бъде разширен кръгът от лица, които имат достъп до безплатна правна помощ и подобряване на качеството на предоставянето ѝ обявиха от Министерството на правосъдието на форум, посветен на стандартите за качество в работата на адвокатите в досъдебната фаза на наказателните производство.

Институт „Отворено общество“ е партньр на държавата в тази програма. Ръководителят на правната програма на Института Иванка Иванова сподели за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“, че правната помощ е задължителна основа на правовата държава, тъй като гарантира защита на правата на подсъдимите в наказателните производства.

Може би си спомняте, че 2 или 3 пъти през годините преди 2004 година, преди да бъде приет новият Закон за правната помощ, имаше хипотези, в които държавата спираше да плаща правната помощ на адвокатите и те отказаха да предоставят правна помощ и беше ясно, че всъщност цялата кула на наказателноправната ни система се крепи на труда на тези хора

Последните няколко години има много голямо разширяване на приложимото Право на Европейския съюз, която засяга системата на правната помощ, допълни Иванова и посочи за пример директива от 2013 година, която засяга достъпа до адвокат, и друга - от 2016  година, засягаща достъп до правна помощ във всички хипотези, в които е задължително участието на адвокат и това право трябва да се гарантира на тези хора, които не могат да си платят за него

Институтът е направил изследване на системата за правна помощ у нас и е разработил проект за стандарти за предоставяне на правна помощ в досъдебната фаза.

Заради начина, по който се отчита у нас ефективността на работата на органите на досъдебното производство, като погледне човек годишните отчети на Прокуратурата, там фигурира много голям дял производства, по които делото се води „срещу неизвестен извършител“. Това много изкривява преценката, която може да дадем, за това в какъв дял от досъдебните производства на клиентите се налага да ползват правна помощ и имат такава. За 2015 година, която ние сме наблюдавали, прокуратурата съобщава че е работила почти 230 000 досъдебни производства, а ние знаем, че предоставената правна помощ във връзка с досъдебни производства по наказателни и платена от Националното бюро за правна помощ засяга около 12 500 случая.

Според нас, една оптимистична оценка да ги била, че по максимум 18% от досъдебните производства се ползва правна помощ. Една консервативна оценка би била, че в не повече от 6 процента от досъдебните производства се ползва правна помощ,  което е, струва ми се, много ниско.

Според Иванова, е необходима промяна на формулярите, които се подават от адвокатите към Националното бюро за правна помощ, за да имаме повече информация за клиента, за свършената от адвоката работа и за времето, което му е отнело това. Това ще позволи да бъде разработен инструмент за оценка на самото качество на правната помощ.

През 2017 година е имало няколко адвокати, които са отстранени от предоставяне на правна помощ заради предоставяне на некачествена услуга.

В момента повече от половината от действащите адвокати в България са вписани в регистъра за предоставяне на правна помощ, което, поне според мен, означава, че колкото и да са ниски възнагражденията в системата, а те са категорично по-ниски от средните пазарни, все пак системата за правна помощ представлява интересна перспектива за по-голяма част от адвокатите.

Това е важно и от гледна точка на това е важно от гледна точка на натрупването на опит за адвокатите. Нашето изследване категорично опроверга и, че правната помощ е интересна само или за много млади адвокати, или за много възрастни. Средната възраст адвокатите, които предоставят правна помощ, всъщност не е много по-различна от средната възраст на адвокатите, които са изобщо „на пазара“. Тоест, това нещо, запазено само за млади колеги, които тепърва искат да разширяват клиентката си база.


Прочети цялата публикация