БНР | 28.01.2018 10:57:01 | 285

Румяна Коларова: Вместо да защитава активна критична позиция към управляващото мнозинство, президентът атакува институция


От гледна точка на президентската институция, призвана да формира политическата култура на българина, това не е гаф, за мен това е действие, което има изключително силни последици, изключително безотговорно действие. Това каза в предаването "Неделя 150" политологът и преподавател Румяна Коларова, съветник на президента Росен Плевнелиев в коментар на президентските критики за атрофиралия парламент, отправени в годишния отчет на държавния глава.

Коларова направи аналогия с английския парламент:

В английския парламент, когато имате мнозинство, то ясно и еднозначно налага своите позиции. Ролята на опозицията е единствено да дебатира, като аргументира обратната теза. Никой не си въобразява, че може да се стигне до съществен компромис вътре в парламента. С други думи това, което имаме в момента в българския парламент, това е типичен уестминстърски модел. Друг е въпросът какъв е българският вариант на уестминстърския модел. Но не бива и няма как да внушаваме на българския народ, че това е нещо антидемократично и антипарламентарно.

Президентът е неутрална власт, не е власт, която трябва да създава напрежение между институциите, обратно – трябва да се грижи за това да има сътрудничество и равновесие между теглото на институциите, заяви политологът и преподавател Антоний Тодоров, съветник на президента Георги Първанов. Уестминстърският модел не е универсален, въпреки че задава едно общо отношение между правителство и опозиция, уточни Тодоров:

Казаното от Радев, че парламентът е загубил същината си да представлява интересите в обществото - основанията за това са свързани с политическите партии и партийната дисциплина. Имаме политически плурализъм – това е гаранция за демокрацията. Само че може ли да има демокрация без демократични партии? Ако политическият процес вътре в самите партии е съвършено недемократичен, затворен, корпоративен, персоналистки – както в много случаи го виждаме, се съмнявам, че политическият плурализъм решава нещата. Темата за партийната дисциплина в една постсоциалистическа страна има и други конотации, особено за нашето поколение. Партийната дисциплина, когато се сблъска с личната съвест, какво прави човек? Противопоставя се на дисциплината, иначе би трябвало да хвърли съвестта си някъде в ъгъла. /…/ Но тази непрозрачност у нас е толкова голяма, че казаното от Радев дори е меко, твърде меко казано по отношение на тази ситуация.

Президентът Радев е в изключително удобна ситуация и разполага с много широко поле да защитава своята активна критична позиция спрямо политиката на управляващото мнозинство, но той не прави това - той атакува институцията, смята Румяна Коларова:

Второ, много бих се радвала, ако вместо партийната дисциплина, Радев каже: "Българските партии са антидемократични по своя характер". Дори много бих се радвала, ако каже "Има една партия, която от момента на създаването си досега, е изключително недемократична и това е ДПС. Но дали "му стиска", дали ще го каже някога? Много бих се радвала, ако каже: "Онзи дух на демократизъм и плурализъм, който се беше появил в резултат на реформа в БСП, в момента е изчезнал". Но това въобще никога няма да го каже. /.../ Много повече бих се радвала, ако каже "Обединените патриоти" - хайде, кажете какъв демократизъм има в две партии - ВМРО и "Атака", които от момента на създаването си досега, имат несменяеми лидери? 

Правителството не може да се оправдава с Европредседателството, за да си спестява критики, отбеляза Антоний Тодоров:

Какво значи всички да бъдем единни по време на Европредседателството? Значи да си затваряме очите пред явни безобразия. Това е абсурдно. Напротив - Европредседателството може да позволи на нашето общество да насочи погледите на нашите европейски партньори към такива проблеми в България, с които изглежда досега сами не можем да се справим. Ето това аз си представям като разумно поведение на опозицията. като говорим за корупцията, със съжаление мога да кажа, че никой не е невинен. 

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация