БНР | 02.02.2018 08:30:24 | 144

В. Василев: Африканската чума по свенете не е опасна за хората


Държавата създава кризисен щаб, който да решава какви да бъдат ефективните мерки за превенция на заболяването африканска чума по свинете.

Това е заболяване, за което няма лечение и ваксина. Ако навлезе на наша територия, това би довело до тежки икономически последствия, каза Васил Василев, председател на Съюза на ловците и риболовците в България. Той обясни:

Това е остро вирусно заболяване. В Африка дивите свине, които си преносители на заразата, не боледуват и няма смъртност, но европейските домашни и диви свине не оцеляват и веднъж заразени с вируса, заболяването протича много остро и смъртността е изключително висока – близо до 100%. Това е заболяване, за което все още няма измислени нито начин на лечение, нито ваксина, т.е. веднъж навлязло на територията на страната, възможността е да изгубим изключително голям процент – повече от 70 или 80 %, от популацията на дивите свине. Допълнително от това, във всяка ферма, в която влезе заболяването, животните следва да бъдат унищожени. Това има изключително тежки икономически последствия.

Ловците са това свързващо звено между констатираното огнище и специализираните държавни власти, които трябва да вземат мерки за предотвратяване, в случая Българска агенция по безопасност на храните, подчерта Василев и увери, че вирусът не е опасен за хората:

Типичното за това заболяване е, че когато то е навлязло, може да се видят не просто едно умряло животно, а на малка площ се откриват цялото стадо мъртви животни. Вирусът не е опасен за човека, нито има опасност за се зарази от консумацията на това месо. Опасността идва по-скоро от човек механично да пренесе заболяването на друга територия – с дрехи, с обувки, или пренасяйки месни продукти, домашно приготвени, които са заразени.

Отстрелването на процент от популацията на диви свине е една от превантивните мерки. В България от последната, пролетна таксация, варират за изминалия ловен сезон около 90 хиляди:

Единственият начин, който остава в момента, за да се регулира тази популация на диви свине и да се извърши допълнителен отстрел, е по линия на индивидуалното ловуване. Така че ходът, който беше възприет от ловния съвет да се намали стойността на разрешителното с цел да се мобилизират допълнително ловците и да свършат това, е правилен в тази посока. Хубавото, което става ясно от справките, които бяха изготвени в това заседание на Ловния съвет, е, че в по-голямата част на територията на страната плътността на дивата свиня е около 1 брой на 100 хектара ловна площ, което означава, че за момента няма очаквания ловците да извършат някакъв прекомерен отстрел.

Подробностите можете да чуете от цялото интервю на Веселина Миланова с Васил Василев.


Прочети цялата публикация