БНР | 02.02.2018 10:01:58 | 125

Училището за талантливи бедни деца в село Русаля се нуждае от средства, за да съществува


Училището по изкуства и занаяти в село Русаля се нуждае от средства, за да продължи да съществува.

Училището е създадено преди 4 години с мисията да помага на будни и даровити деца от крайно бедни семейства, а обучението за тях е абсолютно безплатно, каза в „Преди всички“ Анимари Димитрова, мениджър на училището:

При нас учат деца, които не биха имали никакъв шанс да се развият добре, ако ние не им подадем ръка. Обучението е абсолютно безплатно, освен това те живеят тук, при нас. Връщат се при семействата си през ваканциите и другата среща с родителите е, когато ние каним, на наши разноски, родителите да идват, защото те самите нямат възможност.

В момента в училището учат 25 деца. Димитрова обясни, как се прави подборът на децата:

Ние се обръщаме към отделите за закрила на детето, социално подпомагане в различни градове. Децата ни са от почти цяла България. Отиваме там, обясняваме нашата идея и им предлагаме да ни посочат децата и семействата, с които можем да се срещнем, да направим няколко разговора, на направим наши си тестове за децата и да преценим кои от децата можем да вземе и да се грижим за тях, да ги възпитаваме и образоваме.

Децата работят по задължителната общообразователна програма, както и театър, музика, танци, рисуване и приложни изкуства, каза още тя:

Ние започваме от предучилищна група и сме до четвърти клас. За момента сме начално училище, но на 31 януари подадохме молба до министъра на образованието да ни разреши от септември да станем прогимназия, защото част от децата ни пораснаха. Нашата идея е училището да стане до 12 клас.

По отношение на финансирането, Димитрова каза:

Ние бяхме на правили тази сметка, че до седмата година ще разчитаме основно на кандидатстване по проекти, на дарители, на спонсори и на лични средства на собствениците, доколкото е възможно. Тази година кандидатствахме да бъде финансирани по новия закон за образованието от държавата и се оказа, че ни включиха в училищата, които ще бъдат финансирани. Това ни даде малко повече спокойствие да не търсим така активно пари, защото очаквахме да получим. Оказа се, че системата е малко по-различна, още процедурите за финансиране на частните училища не са ясни, дори и в МОН, и парите ще се забавят, и то не малко. Това ни поставя нас в една доста тежка ситуация.

Всеки, които желая да помогне, може да го направи като влезе в сайта на училището, където може да намери банкова сметка и телефоните за връзка с мениджърите на училището.

Подробностите можете да чуете от интервюто на Веселина Миланова с Анимари Димитрова. 


Прочети цялата публикация