БНР | 11.02.2018 11:08:49 | 85

Медийната прозрачност - проблеми и законодателни предложения


Депутати от ДПС внесоха през седмицата промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. Те предвиждат всички медии да депозират пред Министерството на културата информация за това кои са собствениците ми. В предаването „Неделя 150“ мнения изказаха експертът по медийно право проф. Нели Огнянова и депутатът от ДПС Велислава Кръстева, която е и съвносител на промените.

Проф. Огнянова посочи като проблем това, че в България няма яснота по собствеността на част от медиите, но:

Имаме едно предложение за законодателни промени, но то идва със своите въпроси. Би следвало предложението да се обсъди, за да се види доколко това е работещо предложение и доколко отговаря на истинските потребности. Виждам проблеми в направеното предложение – както от гледна точка на законодателна техника, така и по същество.

Първият проблем е от гледна точка на систематиката на предложенията. Предлагат се две норми, едната от които се отнася до разпространение и продажба на печатни издания, а другата се отнася до задължение, свързано с всички медии. Систематичното място на тези две разпоредби не е в този закон. Би трябвало да се обърне по-голямо внимание на предложението на КЗК, която се е занимавала с въпроса за печатните издания и конкуренцията. В две последователни решения изводите й са за необходимост от по-цялостно и системно отношение към тази проблематика. КЗК в решенията си от 2013 г. предлага цялата верига - издатели, разпространение, да бъдат обхванати в закон. В случая имаме 2 адхок инцидентни разпоредби, което за мен е проблем.

Проф. Огнянова вижда проблем и в съдържанието: Едната разпоредба казва, че разпространителите и тези, които продават печатни издания, трябва да декларират действителните собственици и броя на обектите на дребно. Ако този брой на обектите на дребно надхвърля една трета от декларираните обекти – тогава Министерството на културата е длъжно да уведоми КЗК. Втората разпоредба е свързана със задължението на всички доставчици на медийни услуги да декларират действителен собственик и финансиране за предходната година. Тук първият въпрос от гледна точка на ефективността е приложимата лексика – какво е медийна услуга, какво е доставчик, за да знаем кои са задължените лица. Виждам проблем в това. Има препратка към Изборния кодекс, в който дефиницията за медийна услуга отново е инцидентна. Проблемите, които съществуват в Изборния кодекс се предлага да се пренесат тук. /…/ Кои ще бъдат задължените лица, остава неясно. Това ще създаде сериозен проблем при прилагането.

Експертът подчерта, че и сега има нормативна уредба в тази насока, въпросът е в прилагането: Въпросът е как, ако се въведат изисквания, всички ще ги прилагат и няма да заобикалят закона. Ние трябва да гледаме широката картина – не само кой номинално е собственик, а кой реално определя съдържанието. Не съм сигурна, че направеното предложение ще помогне.

Според проф. Огнянова, в предложенията са размити понятията, а обхватът е неясен. Трябва да има комплексен подход, който да обхване различните източници на финансиране, добави тя.

По отношение на финансирането на медиите изрично е споменато в текста – да се декларират финанси и друга подкрепа, която е получена от неприсъщата за медиите търговска дейност, уточни Велислава Кръстева от ДПС.

Целта ни е да има прозрачност на това какви други средства са получавали медиите през предходната година. /…/ Целта е потребителите на медийния продукт да знаят какви други връзки могат да се направят. Да даде една картина кой говори и защо говори. Инструментът, който се предвижда за това, е режим на деклариране и осигуряване на прозрачност на информацията, а в никакъв случай не предвижда нито регулиране, нито ограничение, нито поставянето в някаква рамка.

Кръстева отново подчерта, че са отворени за предложения между първо и второ четене, за да се подобри законовият инструментариум. Тя каза още, че от много години се апелира за прозрачност на медиите от различни посоки и сега те отговарят на призива на обществото.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация